Wiceszef MSZ o rzezi wołyńskiej: jeśli nie dojdzie do oczyszczenia ran, ta sprawa będzie rozgrywana
- Nasze stanowisko jest jasne, w sposób zdecydowany pamiętamy o zbrodniach popełnionych na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów, absolutnie domagamy się tu prawdy, ekshumacji i upamiętnienia ofiar - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ.
2023-07-12, 08:23
Wczoraj obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Przypada on 11 lipca, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, która była kulminacją ukraińskiego mordu na Polakach żyjących na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
11 lipca 1943 roku Ukraińcy dokonali skoordynowanego ataku na polskie miejscowości, z których 99 przestało istnieć. Atak nastąpił w niedzielę - tak, by wykorzystać fakt gromadzenia się ludzi w kościołach.
"Ukraina kluczy w tych kwestiach"
Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę, że brak jest jasnego stanowiska strony ukraińskiej w sprawie tych wydarzeń. - To, że strona ukraińska wyraża pewnego rodzaju gesty, ale wprost nie padają pewne słowa, co widzimy w wystąpieniu ambasadora Ukrainy, ale i prezydenta, pokazuje, że Ukraina kluczy w tych kwestiach - zaznaczył.
"W interesie Ukrainy jest, by stanęła w prawdzie"
- Ukraina popełnia błąd, nie stając jasno i w prawdzie wobec tej sprawy, będzie ona przedmiotem rozgrywki, jeśli nie dojdzie do oczyszczenia tych niezagojonych ran z przeszłości. Ta sprawa będzie rozgrywana także przez naszych sąsiadów. Te ziemie były pod okupacją niemiecką i cześć odpowiedzialności spoczywa także na Niemcach. Ta sprawa będzie rozgrywana także przez Rosjan. W interesie Ukrainy jest, by stanęła w prawdzie i tę sprawę w sposób jasny wyjaśniła - mówił wiceszef MSZ.
REKLAMA
Łącznie w latach 1943-1947 z rąk Ukraińców na wschodzie II Rzeczpospolitej zginęło około 100 tys. Polaków, zniszczonych zostało kilkaset wiosek, kilkadziesiąt kościołów, kaplic, ponad setka dworów. Wśród ofiar wołyńskich byli też Ukraińcy, którzy odmawiali upowcom zabicia swoich rodzin czy sąsiadów - to ponad 300 osób. Ukraińcy od lat nie pozwalają Polakom na prowadzenie ekshumacji i upamiętnienie rodaków pomordowanych na Wołyniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Krzysztof Świątek
REKLAMA
Gość: Arkadiusz Mularczyk
Data emisji: 12.07.2023
Godzina emisji: 7.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA