PE poparł zmiany w traktatach. Europoseł PiS: głosowały za tym osoby związane z PO, PSL i Lewicą

- Osoby, które to poparły, nie spadły z nieba. One trafiły do Europarlamentu z list Koalicji Europejskiej. Są to zatem ludzie związani z PO, PSL-em i Lewicą. Zagłosowali w PE w ten sposób, żeby pomniejszyć znaczenie naszej ojczyzny, narodu, dziedzictwa kulturowego i kompetencji rządu - powiedział w Polskim Radiu 24 deputowany do Parlamentu Europejskiego z PiS Bogdan Rzońca. 

2023-11-23, 08:15

PE poparł zmiany w traktatach. Europoseł PiS: głosowały za tym osoby związane z PO, PSL i Lewicą
Bogdan Rzońca: UE jest w złej sytuacji finansowej, od nowego roku ma zabraknąć środków na wsparcie dla Ukrainy, trwa batalia o te pieniądze . Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis; PR24

Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Za zmianami w traktatach opowiedziała się także część polskich europosłów. Za głosowali: Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller i Sylwia Spurek. Przeciwko byli posłowie PiS należący do grupy EKR oraz Polacy z EPL.

"By pomniejszyć znaczenie ojczyzny"

Osoby, które to poparły, nie spadły z nieba. One trafiły do Europarlamentu z list Koalicji Europejskiej. Są to zatem ludzie związani z PO, PSL-em i Lewicą. Zagłosowali w PE w ten sposób, żeby pomniejszyć znaczenie naszej ojczyzny, narodu, dziedzictwa kulturowego i kompetencji rządu - powiedział Bogdan Rzońca.

Jak zaznaczył, "w ramach zmian w traktatach jest proponowany także nowy mechanizm zadłużeniowy". - Dziwię się panu Liberadzkiemu i innym, że za tym głosowali, wiedząc, że Unia Europejska i wiele jej państw jest w kryzysie - podkreślił eurodeputowany. 

REKLAMA

Dodał również, że "trwa wielka batalia o zmiany w wieloletnich ramach finansowych UE". - Bo ma nie być pieniędzy na wsparcie Ukrainy od nowego roku. O tym się w ogóle nie mówi - stwierdził polityk.

- Eksperci wyliczyli, że w 2058 roku Unia będzie musiała spłacić 220 mld samych odsetek. Dlatego potrzebna jest likwidacja weta, żeby można było zaciągać następne długi, np. na politykę genderową. A kraje członkowskie będą to spłacać. Po to są właśnie potrzebne zmiany w traktatach - podsumował Bogdan Rzońca.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Bogdan Rzońca o zmianach w unijnych traktatach (24 Pytania - rozmowa poranka) 14:04
+
Dodaj do playlisty

***

Tytuł audycji: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)
Data emisji: 23.11.2023
Godzina emisji: 7.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej