WOŚP wspiera leczenie płuc. Wiceminister zdrowia: jest w co inwestować

- Odziały pulmonologiczne, poradnie, wszyscy zajmujący się leczeniem chorób płuc byli przez ostatnie lata bardzo obciążeni. Trzeba pomóc, zainwestować w sprzęt diagnostyczny, służący wykrywaniu także wczesnych stadiów chorób - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia.

2024-01-29, 09:13

WOŚP wspiera leczenie płuc. Wiceminister zdrowia: jest w co inwestować
WOŚP w tym roku planuje zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Foto: shutterstock / create jobs 51 / PR24

WOŚP w tym roku planuje zakup sprzętu dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych. Dodatkowo WOŚP chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą - w Polsce jest ich około 2 tysięcy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za długi COVID-19 uznaje się kontynuację lub rozwój nowych objawów po trzech miesiącach od pierwotnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przy czym objawy te muszą się utrzymywać przez co najmniej dwa miesiące - bez innej możliwości ich wyjaśnienia. Mogą być one takie same jak w ostrej fazie choroby lub zupełnie inne.

"Jest szereg chorób płuc, które były zaniedbywane w czasie pandemii"

Wojciech Konieczny podkreślał, że w czasie pandemii na drugi plan zeszły inne niż COVID-19 choroby płuc. - W pandemii byliśmy nastawieni przede wszystkim na leczenie COVID-19. Diagnostyka była dość prosta, wykonywało się testy, tomografię płuc. To pozwalało rozpoznać chorobę i leczenie było wdrażanie […]. Jest szereg chorób płuc, które były zaniedbywane w czasie pandemii, przekierowywanie wszystkich sił na leczenie tej choroby (COVID-19) było ogromne. Wiemy, że np. nie byli diagnozowani chorzy z gruźlicą, POChP czy nowotworami. Naprawdę jest w co zainwestować - zaznaczył.

REKLAMA

"Nietypowe dolegliwości"

- Mamy tzw. long COVID, długi przebieg tej choroby i różne jej powikłania. Jeszcze do końca nie zbadaliśmy tej choroby, tego jak wpływa na przebieg innych chorób. Widzimy, że szereg osób, które przechorowały COVID, zgłasza się z nietypowymi dolegliwościami. To szybsze męczenie się, duszność, wrażenie mniejszej wydolności, trudności z oddychaniem w miejscach, gdzie do tej pory sobie radzili […] to nie muszą być choroby płuc, ale diagnostykę trzeba wykonać - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj

Wojciech Konieczny o leczeniu chorób płuc (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 15:16
+
Dodaj do playlisty

Długotrwałym skutkiem COVID-19 są zaburzenia nastroju, tzw. mgła mózgowa, bóle i zawroty głowy, depresja i stany lękowe, a także zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej oraz zakłócenia elektrolitowe. Inne objawy to bóle mięśni i stawów, zmiany skórne, zaparcia lub biegunki oraz bóle żołądka. Wciąż jednak wykrywane są kolejne odlegle skutki COVID-19.

Czytaj także:

Dotychczas, w ciągu 31 finałów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 2 mld zł i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Sprzęt medyczny oznakowany charakterystycznym serduszkiem WOŚP trafił między innymi na oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczne.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

    * * *

    Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

    Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

    Gość: Wojciech Konieczny

    Data emisji: 29.01.2024

    REKLAMA

    Godzina emisji: 7.35

    PR24/ka/kor-wm

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej