Biejat przeciwko zmianom w składce zdrowotnej. Rzecznik Lewicy: nowelizacja to promowanie fikcji

2025-04-10, 08:34

- Mam nadzieję, że uda się nam przekonać prezydenta, bo ta ustawa jest po prostu niebezpieczna dla polskiego systemu ochrony zdrowia i polskiego rynku pracy. To, co tam widzimy, to przekonywanie ludzi, że lepiej być fikcyjnym przedsiębiorcą niż pracownikiem - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Michnik (Lewica), komentując projekt zmian w składce zdrowotnej.

Magdalena Biejat zapowiedziała, że w poniedziałek 14 kwietnia spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W spotkaniu mają uczestniczyć także przedstawiciele środowisk eksperckich i medycznych. 

  • Gościem Rocha Kowalskiego w audycji Polskiego Radia "24 pytania - Rozmowa poranka" w czwartek (10.04) o godz. 7:09 był ​Łukasz Michnik (Lewica).

Łukasz Michnik ocenił, że proponowane zmiany są niebezpieczne dla systemu ochrony zdrowia i rynku pracy w Polsce. - To, co tam widzimy, to przekonywanie ludzi, że lepiej być fikcyjnym przedsiębiorcą niż pracownikiem - zauważył. - Że jeśli dostajesz 8 tys. złotych, to na jednoosobowej działalności gospodarczej zapłacisz 350 zł mniej składki zdrowotnej niż na etacie. Jeśli młody człowiek będzie umiał to policzyć i podjąć racjonalną decyzję, to stwierdzi, że lepiej iść na JDG. A na samozatrudnieniu nie ma urlopu, okresów ochrony pracownika, jeśli chodzi o zwolnienie, i zwykle ma jeszcze potem niższą emeryturę, bo wiemy z badań, że przedsiębiorcy zwykle płacą najniższe możliwe składki emerytalne, co się potem wiąże z ubóstwem emerytalnym - wyjaśniał rzecznik Lewicy.

Posłuchaj

Łukasz Michnik o zmianach w składce zdrowotnej (24 pytania - Rozmowa poranka) 12:32
+
Dodaj do playlisty

Jak dodał gość audycji, gdy coraz więcej osób będzie przechodzić na JDG, to coraz mniej będzie pieniędzy w systemie składkowym, dziura w budżecie ochrony zdrowia będzie rosła, co jego zdaniem doprowadzi do wielu tragedii. - Ludzie nie będą mieć na czas operacji, będą męczyć się ze schorzeniami w długich kolejkach. Prezydent powinien zawetować tę ustawę, będziemy walczyć o to w Pałacu Prezydenckim, ale najpierw w Senacie - zaznaczył.

Czytaj także:

Sejm przyjął ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Pod koniec kwietnia ma się nią zajmować Senat. Jak zapowiada ministerstwo finansów, obniżka składki nie zmniejszy wpływów do budżetu NFZ. Brakującą kwotę ponad 4,5 miliarda złotych uzupełni budżet państwa.

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej