more_horiz

Prof. Krasnodębski: dla Niemiec integracja europejska jest racją stanu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 08:12
- Polityka gospodarczo-klimatyczna i tak zwana praworządność prowadzą do centralizacji Unii Europejskiej. Ale zwolennicy federalizacji chcą również zmieniać unijne traktaty. Natomiast dla Niemiec integracja europejska jest racją stanu - pokreślił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS. 

Gość PR24 zaznaczył, iż "większość Parlamentu Europejskiego niewątpliwie chce coraz ściślejszej integracji". - Ta zasada ściślejszej integracji jest zresztą wspomniana w traktatach. Jest dążenie by postępować w tym kierunku. Są dwie drogi. Jedna to efekty uboczne polityki klimatycznej - podkreślił prof. Zdzisław Krasnodębski. 

Jak stwierdził, instytucje unijne mają coraz więcej kompetencji, "jeśli chodzi o monitorowanie, wyznaczanie ściślejszych kryteriów rozwoju gospodarczego i celu klimatycznego".

Dodał, że "drugim aspektem tego procesu jest aktywność Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, tworzenie wtórnego prawa i interpretacji traktatów".

"Wzmocnienie kompetencji Unii Europejskiej"

- To powoduje wzmocnienie kompetencji Unii Europejskiej. Dla wielu - nie tylko dla przeciwników Polski i Węgier - jest jasne, że nie jest to tylko konflikt pomiędzy poszczególnymi państwami a instytucjami takimi jak Komisja Europejska. Następuje tu przyspieszenie procesu integracji - stwierdził profesor.  

Według niego "trzeba odróżnić deklaracje od rzeczywistości". - W deklaracjach Unia - przypuszczam, że te deklaracje w jakiejś części są szczere - mówi o celach klimatycznych i gospodarczych z nimi związanych, także o rekonstrukcji gospodarki po pandemii. Mówi się o uchronieniu planety przed skutkami ocieplenia. Wiemy, że to będą cele trudne do osiągnięcia. Podobnie jest, jeśli chodzi o aspekty prawne: mówi się o prawie europejskim i wskazuje się państwa, które się do tego nie stosują - zaznaczył Zdzisław Krasnodębski. 

- W rzeczywistości deklaracje odbiegają od rzeczywistości, a poza tym pewne polityki mają nieoczekiwane skutki. Są gospodarki lepiej przystosowane od innych do tego, żeby sprostać stawianym wymogom - dodał europoseł. 

Czytaj także:

Podkreślił również, że "dla Niemiec integracja europejska jest racją stanu". - Nie są oni w stanie - tu można szukać analogii w historii - narzucić tej jedności. Muszą ją więc osiągnąć innymi sposobami - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:06 PR24 2021_12_30-07-08-56.mp3 prof. Zdzisław Krasnodębski o dążeniach do federalizacji Unii Europejskiej (24 Pytania - rozmowa poranka) 

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 7.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także