more_horiz

Koalicja PiS-PO? Neumann: nie ma takiej możliwości, to dwie różne wizje Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 09:07
- Powrót do POPiS-u nie jest możliwy. To dwa oddzielne światy, dwie oddzielne wizje Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 Sławomir Neumann, poseł Platformy Obywatelskiej. 
Sławomir Neumann
Sławomir Neumann Foto: PAP / Paweł Supernak

Gość PR24 był pytany o to czy możliwy jest powrót do koncepcji połączenia się we współpracy politycznej dwóch największych formacji: Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. 

- Nie ma takiej możliwości. To dwa oddzielne światy, dwie oddzielne wizje Polski - podkreślił Sławomir Neumann. 

Jak zaznaczył, do podobnych podziałów politycznych dochodziło także w innych państwach, których historia jest analogiczna do polskiej. - W wielu krajach, które wyszły z totalitaryzmu, partie, które powstawały z ruchów walczących o demokrację dzieliły się tak naprawdę na stałe - powiedział polityk Platformy Obywatelskiej.

"Łączyła ich walka z komuną"

- Pamiętam początek lat 90. Wówczas Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie, który wygrał wybory w 1989 roku składał się z ludzi o absolutnie rozbieżnych pomysłach i poglądach politycznych. Łączyła ich walka z komuną - od przysłowiowego Jacka Kuronia po przysłowiowego Antoniego Macierewicza. Obaj byli w KOR, ale ich pomysły na Polskę i wrażliwość były zupełnie inne - stwierdził Sławomir Neumann.

Jak dodał, "wtedy jednym z najbardziej ulubionych słów Lecha Wałęsy był pluralizm". - Uczyliśmy się tego słowa. Wtedy polegało to w praktyce na tym, że ruch, który wygrywa, dzieli się i daje wszystkim szanse na to, żeby mówili o swoich pomysłach i z sobą rywalizowali. Tylko wtedy chyba wszyscy zakładaliśmy, że komuniści odejdą zupełnie w niebyt. Były różne pomysły, było bardzo dużo partii - podsumował gość PR24. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:04 PR24 2022_12_09-07-35-12.mp3 Sławomir Neumann o polskiej scenie politycznej (24 Pytania - rozmowa poranka) 

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach 

Gość: Sławomir Neumann (PO) 

Data emisji: 9.12.2022

Godzina: 7.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także