more_horiz

Scholz krytykuje zachodni model wspierania Ukrainy. Zalewski: Niemcy nie robią w NATO tego, co powinni

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 08:45
- Rozumiem, że problem polega na tym, iż Niemcy jako największy kraj europejski NATO rozbrajały się przez lata, okazało się jednak, że wojna ma miejsce, a same nie mają teraz dla siebie nawet leopardów - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Zalewski z koła parlamentarnego Polska 2050.

Gość PR24 odniósł się do wypowiedzi kanclerza Niemiec. Olaf Scholz ostrzegł w wygłoszonym w Bundestagu oświadczeniu rządowym: "tym, co szkodzi naszej jedności ws. Ukrainy, jest natomiast publiczny wyścig w myśl zasady: czołgi, łodzie podwodne, samoloty - kto żąda więcej? To, co szkodzi, to dosadne oświadczenia polityczne na użytek wewnętrzny i otwarta krytyka partnerów i sojuszników".

"Niemcy to nie monolit"

- Nie chcę być tutaj w żaden sposób rzecznikiem polityki niemieckiej, ona wielokrotnie się skompromitowała, a oparta była na złych przesłankach budowania potęgi w oparciu o zbyt w Rosji oraz o rosyjskie surowce. My w Polsce Niemcy traktujemy jednak jako monolit, a to jest kraj, który ma 80 mln obywateli, którzy mają bardzo różne poglądy - powiedział Paweł Zalewski.

Przypomniał, że poprawienia zdolności militarnych Ukrainy przez jak najszybsze dostarczenie jej niemieckich transporterów opancerzonych od dawna domagają się współrządzący w Niemczech z SPD Zieloni. Do apelu Zielonych dołączyła trzecia partia wchodząca w skład koalicji rządowej - FDP.

"Niemcy ze słabym przywództwem"

- Dzisiaj jest to naród z bardzo słaby przywództwem i z bardzo podzielonym społeczeństwem, z partiami, które mają różne poglądy. Ja rozumiem, że problem polega na jednej rzeczy: otóż same Niemcy, jako największy kraj europejski NATO, rozbrajały się przez lata, okazało się jednak, że wojna ma miejsce, a Niemcy sami nie mają dla siebie nawet leopardów - powiedział polityk.

Kanclerz Niemiec mówił, że Niemcy przekazały Ukrainie w ubiegłym roku około 12 mld euro i będą "kontynuować to wsparcie w 2023 roku", a Republika Federalna pomaga w odbudowie, stabilizuje ukraiński budżet państwowy i ukraińską gospodarkę. - Ponadto Niemcy udzielają pomocy humanitarnej i przodują w Europie kontynentalnej w dostarczaniu broni i amunicji - stwierdził Olaf Scholz.

Czytaj też:


Posłuchaj
14:29 PR24_mp3 2023_02_09-07-35-56.mp3 Scholz skrytykował Zachód za model pomocy Ukrainie. Zalewski: Niemcy nie wypełniają w NATO roli, jaką powinni ("24 pytania - Rozmowa poranka")

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Paweł Zalewski (koło parlamentarne Polska 2050)

Data emisji: 09.02.2023

Godzina: 07:35

PR24/pj/kor

Zobacz także

Zobacz także