more_horiz

Mularczyk o reparacjach: wielu ludzi postrzega II wojnę światową jedynie przez pryzmat Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 08:24
- Wielu ludzi postrzega II wojnę światową jedynie przez pryzmat Holokaustu, absolutnie nie widząc polskich, cywilnych ofiar wojny, serbskich, białoruskich czy ukraińskich. To jest problem z narracją, która funkcjonuje w świecie - powiedział w "Poranku PR24" wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk mówił w PR24, że podczas prezentowania "Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945" często spotyka się ze zdziwieniem, ponieważ osoby, z którymi o tym rozmawia, nic o tym nie wiedzą. Zwrócił uwagę, że dotyczy to nawet osób zajmujących się np. Holokaustem.

- Mamy problem z narracją, która funkcjonuje w świecie. Polski głos musi docierać do USA, ONZ, ale musi być słyszany również Europie. Tam ta wiedza o II wojnie światowej naprawdę jest niewielka - mówił gość PR24. - Trzeba z przykrością stwierdzić, że przyjęto w Polsce narrację, że skoro Niemcy nas poparły przy wejściu do NATO i UE, to powinniśmy zapomnieć o historii. To nie jest dla nas korzystna narracja, dlatego że wypiera ona ze świadomości opinii międzynarodowej polskie straty wojenne i to, że Polacy nigdy nie dostali - jako kraj i jako obywatele - odszkodowań, jakie dostają Żydzi, Niemcy czy Amerykanie - powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Zapewnił przy tym, że wierzy w to, że uda się uzyskać odszkodowania od Niemiec.

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:04 _PR24_AAC 2023_03_24-07-10-10.mp3 Arkadiusz Mularczyk o reparacjach: wiele ludzi postrzega II wojnę światową jedynie przez pryzmat Holokaustu ("24 pytania - Rozmowa poranka" / PR24)

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 24.03.2023
Godzina emisji: 07.00

pp

Zobacz także

Zobacz także