more_horiz

Saryusz-Wolski zapewnia: pieniądze z Europejskiego Funduszu Pokojowego są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 09:17
- Jeśli chodzi o środki z Europejskiego Funduszu Pokojowego, rekompensatę naszej pomocy militarnej dla Ukrainy, są one poza budżetem Unii Europejskiej, poza zasięgiem działań, które praktykuje w innych obszarach Komisja Europejska, czyli blokowania pieniędzy. W tym sensie są one bezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.

Polska będzie największym beneficjentem unijnego Funduszu na dozbrajanie - poinformował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu. Chodzi o Europejski Fundusz Pokojowy, z którego kraje mogą ubiegać się o zwrot kosztów za różnego rodzaju broń i amunicję przekazane Ukrainie.

Jacek Saryusz-Wolski zwracał uwagę, że jest to fundusz, który tworzą wszystkie kraje członkowskie, ale poza właściwym budżetem UE. - Fundusz nie podlega możliwościom KE do arbitralnego i bezprawnego blokowania środków. Te pieniądze przyjdą do Polski - podkreślał.

W najnowszym wydaniu tygodnika "Der Spiegel" jeden z publicystów, Ralf Neukirch, napisał w swojej analizie, że w skłonieniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności wobec Polski i Węgier decydującą rolę odegrali dwaj eurodeputowani z Niemiec. Wymienia w tym kontekście europosła Zielonych Daniela Freunda i Moritza Koernera z niemieckiej liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej FDP.

- Jest wielu polityków w UE nastawionych wrogo do Polski. Przeciwko Polsce głosowała większość głównego nurtu - komuniści, socjaliści, liberałowie, zieloni i ludowcy. Antypolskie zachowania są udokumentowane. Są tacy, którzy utworzyli z tego swój zawód i budują na tym swoje kariery polityczne, to pani Barley, Jurova czy pan Timmermans swego czasu. Po stronie parlamentu są to m.in. panowie Freund i Koerner - komentował te doniesienia gość audycji.

Posłuchaj
10:36 PR24_mp3 2023_03_28-07-36-29.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o unijnych środkach dla Polski (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

ProwadzącyDorota Kania

Gość: Jacek Saryusz-Wolski

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także