more_horiz

Katarzyna Lubnauer o dostarczaniu broni Ukrainie: opozycja od początku wspierała rząd

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 08:23
- Pomoc Ukrainie to dla nas podstawa (…), zarówno jeśli chodzi o dostarczanie broni, tutaj od początku było jasne wsparcie opozycji dla polityki rządu, jak i również w kwestiach gospodarczych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lubnauer, poseł Nowoczesnej.

Katarzyna Lubnauer przekonywała w Polskim Radiu 24, że rząd mógł przewidzieć, iż będą problemy ze zbożem ukraińskim, które transportowane przez nasz kraj negatywnie wpłynęło na sprzedaż polskiego zboża, i powinien wcześniej reagować.
Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w czwartek, że do 30 września br. mają zostać wypłacone środki w ramach pomocy unijnej związanej z napływem ukraińskiego zboża m.in. do Polski.


Posłuchaj
18:41 _PR24_AAC 2023_03_31-07-36-03.mp3 Katarzyna Lubnauer o dostarczaniu broni Ukrainie: opozycja od początku wspierała rząd (Polskie Radio24)

 

Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z zapowiedzią wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka kwota 29,5 mln euro będzie powiększona z krajowego budżetu w maksymalnym dopuszczalnym stopniu, czyli o 100 proc. "Polscy rolnicy otrzymają wsparcie w wysokości około 280 mln zł w związku ze stratami spowodowanymi importem zboża z Ukrainy" - przekazano. Resort podkreślił, że unijna pomoc została przyznana na wniosek Polski.

Rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy polsko-ukraińskiej. Ponadto dla bezpieczeństwa żywnościowego będą jeszcze dokładniej prowadzone kontrole żywności sprowadzanej z Ukrainy, towar będzie wpuszczany dopiero po sprawdzeniu, czy nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Jedną z propozycji działań na rynku zbóż jest opróżnienie magazynów zbożowych przed tegorocznymi żniwami - w tym celu zboże ma być eksportowane w ramach pomocy humanitarnej.

Katarzyna Lubnauer mówiła również, że pomoc Ukrainie od samego początku, była traktowana jako priorytet i że opozycja wspierała rząd w kwestii przekazywania jej broni.

Zobacz także:

***

Audycja: 

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna, KO)

Data emisji: 31.03.2023

Godzina: 07.35

pp

Zobacz także

Zobacz także