more_horiz

Zboże z Ukrainy. Wiceminister rolnictwa: na dopłaty dla polskich rolników przeznaczyliśmy 1 mld 120 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 08:12
- Naszym głównym zadaniem jest wstrzymanie importu zboża z Ukrainy, a jednocześnie wywiezienie takiej ilości zboża, ile się da. Robimy to, zamówienia są ciągle realizowane. Przygotowaliśmy też pomoc dla rolników: 1 mld 120 mln zł dopłat do zbóż - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. 

W środę w Ministerstwie Rolnictwa odbył się "okrągły stół" ws. sytuacji związanej ze sprowadzonym do Polski ukraińskim zbożem. W obradach uczestniczyli m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz przedstawiciele organizacji rolniczych, firm eksportowych i przetwórczych.

- "Okrągły stół" w sprawie sytuacji na rynku zboża to była dyskusja w dobrej atmosferze. Padło wiele konkretów. Będziemy realizować to, do czego się zobowiązaliśmy - podkreślił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Ciecióra. 

"Głównym zadaniem jest wstrzymanie importu"

- Naszym głównym zadaniem jest wstrzymanie importu zboża z Ukrainy, zduszenie tej presji ze wschodu, a jednocześnie wywiezienie takiej ilości zboża, ile się da. Robimy to, zamówienia są ciągle realizowane. Przygotowaliśmy też pomoc dla rolników: 1 mld 120 mln zł dopłat dla zbóż - dodał wiceminister.

Jak zaznaczył rząd, chce "również dopłacać do tak zwanych kredytów płynnościowych, czyli do odsetek dla rolników". - Będzie 10 mld zł skierowane na ten cel. Mamy również propozycję dla tych, którzy chcą po prostu wywieźć zboże. Będziemy dopłacać do eksportu, do przetransportowania tego zboża do punktu docelowego - powiedział wiceszef resortu. 

- Nasze propozycje i działania, które teraz podejmujemy w znacznej mierze będą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rolników i będą rekompensować im znaczną część strat, które mogli ponieść. Jestem przekonany, że pomoc, która jest udzielana polskim rolnikom, doprowadzi do tego, że za tonę zboża sprzedanego w Polsce nie dostaną oni mniej niż we Francji, Niemczech, Danii czy innych częściach świata - podsumował Krzysztof Ciecióra. 

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:36 PR24 2023_03_31-07-08-26.mp3 Krzysztof Ciecióra o wsparciu polskich rolników (24 Pytania - rozmowa poranka) 

***

Tytuł audycji: "24 pytania - rozmowa poranka"
Prowadził: Adrian Klarenbach
Gość: Krzysztof Ciecióra (wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 31.03.2023
Godzina emisji: 7.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także