more_horiz

Wpływy rosyjskie w Polsce? Polityk PSL broni umowy gazowej Pawlaka

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 08:53
PSL był przeciw powołaniu Państwowej Komisji ds. rosyjskich wpływów. W Polskim Radiu 24 poseł PSL Bożena Żelazowska odpowiadała na zarzut, że wiązać by się to miało z działaniami PSL-u z okresu wspólnych rządów z Platformą Obywatelską. Wówczas m.in. prezes PSL Waldemar Pawlak podpisał bardzo niekorzystną dla Polski długoletnią umowę gazową z Rosją. - Na pewno nie wszystkie rozwiązania były dobre. Ale pamiętajmy, że to był zupełnie inny czas, kiedy nie mieliśmy jeszcze wojny na Wschodzie - mówiła Żelazowska, twierdząc, że PSL nie ma się czego ze strony takiej komisji obawiać.

W Sejmie przyjęto ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Projekt poparło Prawo i Sprawiedliwość oraz wspierający ugrupowanie politycy z innych ugrupowań. Przeciwko była prawie cała opozycja - jedynie Konfederacja wstrzymała się od głosu. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym poseł PSL-u Bożena Żelazowska.

Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego odpowiadała na sugestię, że jej partia sprzeciwia się powstaniu komisji właśnie dlatego, że minione działania polityków PSL-u mogą wskazywać na wpływy rosyjskie. Chodzi między innymi o umowę gazową podpisaną przez ówczesnego wicepremiera Waldemara Pawlaka. Bożena Żelazowska stwierdziła, że PSL nie ma się czego obawiać, jeśli chodzi o zarzuty rzekomych wpływów rosyjskich w tej partii, mówiąc zaś o umowie gazowej, odwołała się do umowy z Rosją, podpisanej w 2006 roku przez ministra Wojciecha Jasińskiego z PiS.

Umowa gazowa Pawlaka. Żelazowska: to były inne czasy, nie było wojny na Wschodzie

- W 2010 roku była zmiana tej umowy podpisana przez premiera Pawlaka. [Chodziło] o rewers na Jamale. Dzięki temu gaz dzisiaj może płynąć w dwie strony - ze wschodu na zachód i odwrotnie. I dzisiaj z tego gazociągu jamalskiego korzystamy, bo dzisiaj do nas gaz płynie właśnie z drugiej strony - mówiła Bożena Żelazowska.

Jej zdaniem ówczesny wicepremier i prezes PSL-u Waldemar Pawlak doprowadził do tego, że ceny za gaz spadły. Jak stwierdziła - wysokie ceny za gaz były winą nie Pawlaka - jak twierdzą politycy PiS-u i szereg ekspertów, w tym także NIK - ale Wojciecha Jasińskiego, ministra skarbu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Na uwagę, że to umowa Waldemara Pawlaka została zmieniona pod wpływem działań Komisji Europejskiej, poseł PSL-u stwierdziła, że "nie wszystkie rozwiązania były dobre". - Ale pamiętajmy, że to był zupełnie inny czas, kiedy nie mieliśmy jeszcze wojny na Wschodzie. [...] Tak że my nie mamy się czego obawiać, jeżeli chodzi o szukanie wpływów rosyjskich - dodała Żelazowska, podkreślając, że jej zdaniem najwięcej takich wpływów można znaleźć w... PiS-ie.

Czytaj również:


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:54 [PR24]PR24 (mp3) 29 maj 2023 07_35_45_Żelazowska.mp3 Bożena Żelazowska o komisji ds. rosyjskich wpływów ("24 pytania - Rozmowa poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Bożena Żelazowska (PSL)
Data emisji: 29.05.2023
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także