"Skorzystają Niemcy i Francja, pozostali stracą". Czarnecki o propozycjach zmian w UE
- Dotychczas zasada jednomyślności gwarantowała państwom mniejszym, biedniejszym czy tym, które później wstąpiły do Unii, pewien wpływ, możliwość blokowania niekorzystnych dla nich rzeczy. Teraz tego nie będzie - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość).
2023-10-26, 08:13
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej oraz o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
"Rewolucyjne zmiany"
Ryszard Czarnecki komentował propozycje zmian w UE, jak zauważył, wśród opierających ten dokument są wszystkie partie opozycyjne w Polsce. - W EPL jest PO i PSL, u Socjalistów i Demokratów jest Nowa Lewica, w Renew, czyli u Liberałów - Polska 2050. Opozycja w Polsce akceptuje te rewolucyjne zmiany, które idą tak głęboko, jak nigdy - dodał.
Europoseł ocenił, że na 27 państw członkowskich Unii na proponowanych zmianach skorzystają dwa - Niemcy i Francja - które, jak dodał Czarnecki, staną się w praktyce "biurem politycznym" Unii Europejskiej, zaś pozostałe państwa stracą.
"Kontratak Berlina i Paryża"
- To, co się dzieje w UE, jest odpowiedzią na to, co stało się w Europie Wschodniej w zeszłym roku, atak Rosji na naszego sąsiada oraz na olbrzymi wzrost roli Polski i naszego regionu. Polska znowu stała się partnerem numer jeden USA w Unii Europejskiej, co bardzo zaniepokoiło czy wręcz rozwścieczyło Berlin i Paryż, które postanowiły kontratakować […] taka centralizacja UE będzie generowała tendencje odśrodkowe we Wspólnocie, a to będzie korzystne dla Rosji, która będzie grała na tych tendencjach, które w sposób oczywisty będą się w UE pojawiać - komentował europoseł.
REKLAMA
Posłuchaj
Główne proponowane przez Parlament Europejski zmiany to: eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach, a także inne zapisy wzmacniające pozycję Komisji Europejskiej, między innymi pomysł wprowadzenia instytucji referendum ogólnounijnego. Przyjęty dziś raport zostanie poddany pod obrady i głosowanie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Ryszard Czarnecki
Data emisji: 26.10.2023
Godzina emisji: 7.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA