"Ma zapewnić sojuszników o wsparciu". Eksperci o wizycie sekretarza obrony USA w Europie

- Wizyta Lloyda Austina wpisuje się w politykę prowadzoną przez administrację Joe Bidena. To polityka, która ma zapewnić sojuszników USA w poszczególnych regionach narażonych na niebezpieczeństwo, w tym przypadku ze strony Rosji, o swoim wsparciu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem audycji był również dr Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spaw Międzynarodowych. 

2021-10-20, 22:07

"Ma zapewnić sojuszników o wsparciu". Eksperci o wizycie sekretarza obrony USA w Europie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin udaje się w niedzielę w podróż do Europy. Przed spotkaniem ministrów państw NATO odwiedzi Gruzję, Ukrainę i Rumunię, by - jak przekazał departament obrony - zapewnić sojuszników i partnerów o zaangażowaniu USA w obronę ich suwerenności w obliczu rosyjskiej destabilizacji.

Powiązany Artykuł

pap_20210911_1A7 (1).jpg
"Na pierwszej linii zagrożenia rosyjską agresją". Szef Pentagonu odwiedzi trzy kraje

Zdaniem Jarosława Guzy "należy wierzyć słowom sekretarza obrony, że lista jest przejawem zainteresowania stanem bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego". - Jeżeli popatrzeć na to szerzej, wizyta wpisuje się w politykę prowadzoną przez administrację Joe Bidena - powiedział.

Jak wskazał gość audycji, jest to "polityka, która ma zapewnić sojuszników USA w poszczególnych regionach narażonych na niebezpieczeństwo, w tym przypadku ze strony Rosji, o swoim wsparciu". - To także sygnał wobec Rosji mający na celu powstrzymywanie agresywnych działań w rejonie Morza Czarnego, wschodniej flanki NATO - ocenił Jarosław Guzy. - Wizyta jest bardziej rutynowa, nie niesie za sobą nowego przesłania - dodał. 

"Amerykanie traktują wschodnią flankę jako jedną całość"

Według dr Łukasza Kulesy "Amerykanie traktują wschodnią flankę, podobnie jak my, jako jedną całość". - W związku z tym i to, co robią po północnej części tej flanki, i popołudniowej części wpisuje się jedną, wspólną strategię odstraszania i obrony - mówił zastępca Biura Badań i Analiz.

REKLAMA

- Sytuacja wygląda podobnie w przypadku Polski. Wiemy, że mamy i zacieśniamy stosunki na płaszczyźnie wojskowej z Rumunią, jak również z Turcją. Z naszej strony też idzie sygnał, że nie ma konkurencji pomiędzy tymi dwoma obszarami, ale jest wskazanie na ich wspólne oddziaływanie - ocenił dr Łukasz Kulesa.

Posłuchaj

Eksperci o wizycie sekretarza obrony USA w Europie ("Spojrzenie na Wschód") 26:25
+
Dodaj do playlisty

Rosja od 2014 r. okupuje ukraiński Krym i wspiera walczących na wschodzie Ukrainy separatystów. Rosyjskie wojska są też obecne w dwóch separatystycznych regionach Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej - przypomina agencja AFP.

Powiązany Artykuł

1200 jens stoltenberg pap .jpg
Rosja zawiesza misję dyplomatyczną przy NATO w Brukseli. Stoltenberg: to nie promuje dialogu

Rumunia jest członkiem NATO, Gruzja i Ukraina współpracują z Sojuszem.

Po wizycie w regionie Morza Czarnego Lloyd Austin uda się do Brukseli, w której 21 i 22 października będzie uczestniczyć w posiedzeniu ministrów obrony państw NATO.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Maria Przełomiec

Gość: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), dr Łukasz Kulesa (Polski Instytut Spaw Międzynarodowych)

REKLAMA

Data emisji: 13.10.2021

Godzina: 20:33 

PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej