X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Historia podziemia antykomunistycznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 20:30
- Organizacja Wolność i Niezawisłość miała płaszczyznę militarną, ale to wynikało z logiki ewolucji sytuacji w Polsce. Założenie było takie, że prowadzimy tę walkę, ale nie w ramach otwartego konfliktu zbrojnego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
Poczet sztandarowy WiN Koło Zielona Góra pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych
Poczet sztandarowy WiN Koło Zielona Góra pod pomnikiem "Żołnierzy Wyklętych"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/Krzysztof Badach-Rogowski
Zobacz także
sejny_pilsudski1200.jpg
Poprzedni odcinek: Najmniej znane, a zwycięskie. Powstanie sejneńskie

Historia organizacji Wolność i Niezawisłość okazuje się dość skomplikowana i sprowadzanie jej jedynie do poziomu konspiracyjnej organizacji wojskowej podziemia antykomunistycznego jest dużym uproszczeniem. Należy bowiem podkreślić, że zrzeszenie, którego pełna nazwa brzmiała "Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji Wolność i Niezawisłość", było instytucją cywilną, wywiadowczą, polityczną, a oddziały zbrojne istniały przede wszystkim ze względu na sytuację polityczną w Polsce.

"Wolność i Niezawisłość" nie miała prowadzić wojny

Jak podkreślił dr Patryk Pleskot, nawet nazwa zrzeszenia wprost wskazywała na to, że główne zadania miały być prowadzone na innych płaszczyznach niż wojskowe.

- Moment, w którym powstaje ta organizacja, to moment, kiedy wojna z Niemcami już się skończyła, komuniści mocno instalują się w Polsce i dowódcy na Zachodzie - w tym gen. Anders, który od strony wojskowej rozdawał karty - zdali sobie sprawę, że na razie nie ma co liczyć na nowy konflikt. Stąd pomysł na stworzenie organizacji, która będzie działać bez jawnego atakowania zbrojnego przeciwników politycznych, którymi w tym momencie stali się komuniści - mówił dr Patryk Pleskot.

Zaznaczył równocześnie, że pomimo tych planów organizacja musiała jednak utrzymywać jednostki wojskowe. Ich zadaniem nie było jednak prowadzenie otwartego konfliktu wojskowego.

Polityczna działalność zrzeszenia WiN

W rozmowie podkreślono także, że "Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji Wolność i Niezawisłość" był organizacją polityczną, chociaż nie miał charakteru partii politycznej. Gość audycji zwrócił także uwagę na ciągłość instytucjonalną, która w przypadku WiN sięga aż Armii Krajowej.

- Biorąc pod uwagę nawet ciągłość obsady personalnej. Kolejni komendanci, kadra kierownicza WiN-u, to będą przecież AK-owcy, czy nawet ZWZ-owcy - podkreślił dr Patryk Pleskot.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Historia na dziś"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Patryk Pleskot (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 02.09.2019

Godzina emisji: 20:06

Czytaj także

Historia na dziś. 60. rocznica zamachu na Władysława Gomułkę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 20:45
15 lipca 1959 roku przeprowadzano nieudany zamach na Władysława Gomułkę. Dwa lata później ten sam zamochowiec ponowił próbę. O kulisach tych wydarzeń rozmawiali w audycji "Historia na dziś" Tadeusz Płużański i dr Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznice ogłoszenia manifestu PKWN były w Polsce Ludowej najważniejszym świętem państwowym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 20:40
22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mur berliński na 28 lat podzielił Europę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 20:40
O rozpoczęciu budowy muru berlińskiego, konsekwencjach inwestycji, która podzieliła Europę na dwa wrogie obozy także w wymiarze symbolicznym, w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń