more_horiz

"Trudno polemizować z decyzją wyborczą Polek i Polaków". Anna Maria Żukowska o decyzji Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 18:20
- Mam zastrzeżenia co do osób obsadzonych w Sądzie Najwyższym, ale trudno polemizować z decyzją wyborczą Polek i Polaków - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Anna Maria Żukowska, rzecznik prasowy Lewicy. 
Anna Maria Żukowska
Anna Maria ŻukowskaFoto: PR24/Adam Koniecki

Wybory prezydenckie z lipca br. są ważne - orzekła w poniedziałek obradująca w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Działanie Sądu Najwyższego krytykuje opozycja, która zarzuca, że "uchwała nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, umeblowanej w całości przez neo-KRS, o wątpliwym statusie zasiadających tam sędziów, nie może być uznana za stanowisko Sądu Najwyższego".

Posłuchaj

11:46 ŻUKOWSKA.mp3 04.08.2020 Anna Maria Żukowska o sytuacji politycznej przed uroczystością zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd prezydenta RP. (Rozmowa PR24)

 - Mam zastrzeżenia co do osób obsadzonych w Sądzie Najwyższym, ale trudno polemizować z decyzją wyborczą Polek i Polaków - powiedziała w PR24 Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy. - Protesty wyborcze są istotne, bo zawsze jakieś nieprawidłowości się zdarzają. Pytanie, czy miały one wpływ na wynik wyborów? - dodała i przekonywała, że przewaga głosów, jakie uzyskał urzędujący prezydent Andrzej Duda, była bardzo duża.

"Każdy urzędujący prezydent ma większy stopień dotarcia do wyborców"

Anna Maria Żukowska, rzecznik prasowy Lewicy została poproszona przed Adriana Klarenbacha w audycji "Rozmowa PR24", aby przypomniała, jakie były ustalenia "okrągłych stołów" poprzedzających zmianę terminu wyborów prezydenckich.

duda_1200 (2).jpg
"Trzeba uszanować urząd prezydenta". Tomasz Żółciak o zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy

- Lewica w trakcie tzw. okrągłych stołów przed wyborami prezydenckimi ustaliła, że nie będziemy kwestionować wyników wyborów, niezależnie od tego, która strona je wygra - powiedziała w PR24 Anna Maria Żukowska. - Patrząc z zewnątrz, mamy do czynienia ze zmienianiem zdania w dość krótkim czasie. Brak konsekwencji nie jest czymś, co buduje zaufanie w polityce, w ogóle w życiu - dodała rzecznik Lewicy, odnosząc się do informacji, że wielu przedstawicieli strony opozycyjnej nie pojawi się na zaprzysiężeniu prezydenta RP, Andrzeja Dudy.


pap pałac prezydencki 1200.jpg
Wybranowski: wybory prezydenckie zostały przeprowadzone sprawnie i skutecznie

Gość audycji mówiła też o kampanii wyborczej i znaczeniu, jakie w jej trakcie odegrały media publiczne. Przyznała, że kampania wyborcza "toczyła się w nierównej walce, w nierównej walce też medialnej".

- Każdy urzędujący prezydent ma większy stopień dotarcia do wyborców, większy udział medialny, bo funkcjonuje nie tylko jako kandydat, ale też jako pełniący urząd - przypomniała poseł Lewicy. - Media publiczne zwiększały udział procentowy przedstawicieli partii rządzącej i Kancelarii Prezydenta RP. Reakcją na to była nierównowaga w drugą stronę - to powoduje, że tworzą się media tożsamościowe - dodała.

W audycji również o znaczeniu przywracania równowagi i pluralizmu poglądów, także za sprawą mediów publicznych.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Anna Maria Żukowska (posłanka Lewicy)
Data emisji: 04.08.2020
Godzina emisji: 17.35

PR24/tb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem