Wielka Sobota to w Kościele czas zadumy, ciszy, oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wierni odwiedzają kościoły, by adorować najświętszy sakrament w grobie pańskim, jest to też czas ostatnich przygotowań do świąt. Równocześnie w kościołach odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów.
O doświadczeniu przeżywania Wielkiej Soboty, w kontekście radości Wielkanocnego Poranka mówił prof. Grzegorz Odoj.
- W dzisiejszej rzeczywistości - zglobalizowanej i zmediatyzowanej pożądamy mistycyzmu. (...) Wielka Sobota to jedna pewnego rodzaju dzień pewnego wyciszenia. Po całym dramacie wielkopiątkowym, po całej energii, która jest z tym szczególnym dniem w roku związana, następuję pewne wyciszenie. Trwa ono do późnych godzin popołudniowych. Jednak to nie znaczy, że mamy do czynienia z pewną tradycyjną teatralizacją tego dnia, która jest bardzo atrakcyjna. Ona tworzy pewien istotny klimat tego dnia - stwierdził.
Etnolog odniósł się do tradycji święcenia pokarmów, jako stałego elementu przeżywania Wielkiej Soboty. - Święcenie jaj jest to od dobrych już kilku lat bardzo mocno przeżywane działanie. Odradzające, rewitalizujące do tego stopnia, że w gruncie rzeczy nie tylko całe rodziny zasiadają w ławkach.
Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński podkreślił, jak bliskie jest Triduum Sacrum naszej codzienności.
- Czas oczekiwania wpisuje się w naszą rzeczywistość. Czekamy na coś, co może się odmienić, gdzie zwycięstwo życia nad śmiercią będzie miało nasz ziemski wymiar. (...) Wielka Sobota wpisuje się w to, co spotyka nas w ostatnich miesiącach. Ona wyraża pewne nastroje - oczekiwanie - wskazał socjolog.
Więcej w nagraniu.
23:36 PR24_mp3 2022_04_16-15-33-04.mp3 Goście Adriana Klarenbacha o przeżywaniu Wielkiej Soboty ("Rozmowa PR24")
***
Tytuł audycji: Rozmowa PR24
Prowadził: Adrian Klarenbach
Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), prof. Grzegorz Odoj (etnolog, antropolog kultury, UŚ)
Data emisji: 16.04.2022
Godzina emisji: 15.33
kmp