more_horiz

Antropolog o świętach Wielkanocy: to czas pytań o kondycję naszej wiary

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 16:30
- Niezależnie od tego, jak mocno ktoś wierzy, identyfikuje się w jakimś zakresie z tym, co łączy się z pojęciem "wiary", to jednak Wielkanoc to są święta, gdzie zadajemy sobie podstawowe pytania - identyfikujesz się czy już całkowicie nie? - mówił w Polskim Radiu 24  prof. Grzegorz Odoj (etnolog, antropolog kultury, UŚ). Gościem audycji był także prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL).      
Wg prof. Odoja czas świat Wielkiejnocy to okazja to stawiania pytań o kondycję naszej wiary
Wg prof. Odoja czas świat Wielkiejnocy to okazja to stawiania pytań o kondycję naszej wiary Foto: Shutterstock/encierro

Wielka Sobota to w Kościele czas zadumy, ciszy, oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wierni odwiedzają kościoły, by adorować najświętszy sakrament w grobie pańskim, jest to też czas ostatnich przygotowań do świąt. Równocześnie w kościołach odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów.

O doświadczeniu przeżywania Wielkiej Soboty, w kontekście radości Wielkanocnego Poranka mówił prof. Grzegorz Odoj. 

- W dzisiejszej rzeczywistości - zglobalizowanej i zmediatyzowanej pożądamy mistycyzmu. (...) Wielka Sobota to jedna pewnego rodzaju dzień pewnego wyciszenia. Po całym dramacie wielkopiątkowym, po całej energii, która jest z tym szczególnym dniem w roku związana, następuję pewne wyciszenie. Trwa ono do późnych godzin popołudniowych. Jednak to nie znaczy, że mamy do czynienia z pewną tradycyjną teatralizacją tego dnia, która jest bardzo atrakcyjna. Ona tworzy pewien istotny klimat tego dnia - stwierdził.     

Etnolog odniósł się do tradycji święcenia pokarmów, jako stałego elementu przeżywania Wielkiej Soboty. - Święcenie jaj jest to od dobrych już kilku lat bardzo mocno przeżywane działanie. Odradzające, rewitalizujące do tego stopnia, że w gruncie rzeczy nie tylko całe rodziny zasiadają w ławkach. 

Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński podkreślił, jak bliskie jest Triduum Sacrum naszej codzienności. 

- Czas oczekiwania wpisuje się w naszą rzeczywistość. Czekamy na coś, co może się odmienić, gdzie zwycięstwo życia nad śmiercią będzie miało nasz ziemski wymiar. (...) Wielka Sobota wpisuje się w to, co spotyka nas w ostatnich miesiącach. Ona wyraża pewne nastroje - oczekiwanie - wskazał socjolog. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:36 PR24_mp3 2022_04_16-15-33-04.mp3 Goście Adriana Klarenbacha o przeżywaniu Wielkiej Soboty ("Rozmowa PR24")

***

Tytuł audycji: Rozmowa PR24

Prowadził: Adrian Klarenbach

Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), prof. Grzegorz Odoj (etnolog, antropolog kultury, UŚ)

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 15.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także