more_horiz

Ukraina chce szybszej procedury wejścia do NATO. Ireneusz Raś: to odpowiedź na aneksję dokonaną przez Putina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 18:29
- Jedyną drogą strony ukraińskiej jest pełna integracja ze światem Zachodu. Wiemy też, że oni chcą się znaleźć w Unii Europejskiej. Drugim krokiem jest NATO. Oni zrobili to jako odpowiedź na bezprawie, które Putin dzisiaj zafundował światu - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś. 

Władimir Putin wydał w czwartek wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. W piątek natomiast rosyjski przywódca wygłosił przemówienie na ten temat.

Tego samego dnia Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

"Po aneksji neutralność to nieaktualna opcja"

- Myślę, że strona ukraińska uznała, że to, co podkreślała do tej pory - że wciąż może być państwem neutralnym, ale Rosja powinna wycofać się z ukraińskiego terytorium - jest już nieaktualne w związku z tym, co się stało - podkreślił Ireneusz Raś. 

- Jedyną drogą strony ukraińskiej jest pełna integracja ze światem Zachodu. Wiemy też, że Ukraińcy chcą się znaleźć we wspólnocie europejskiej. Drugim krokiem jest NATO. Oni zrobili to jako odpowiedź na bezprawie, które Putin dzisiaj zafundował światu - dodał polityk.

Jego zdaniem "perspektywa Ukrainy w NATO może być perspektywą do rozważenia w najbliższym możliwym czasie". - Myślę, że dyplomacja NATO i dyplomacja Zachodu nie będzie wykluczała takiej przynależności Ukrainy - zaznaczył poseł.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:51 PR24 2022_09_30-17-35-04.mp3 Ireneusz Raś o staraniach Ukrainy o wstąpienie do NATO (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Ireneusz Raś (Koalicja Polska) 
Data emisji: 30.09.2022
Godzina emisji: 17.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także