more_horiz

Polska chce przekazania niemieckich patriotów Ukrainie. Płażyński: w tym nie ma nic kontrowersyjnego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 18:45
- Nie ma nic kontrowersyjnego w tym, że proponujemy, aby niemieckie baterie Patriot zostały przekazane na zachód Ukrainy. Rzeczywiście stamtąd łatwiej byłoby jej zestrzeliwać te rakiety, a jednocześnie byłaby chroniona także Ukraina - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kacper Płażyński.

W związku z eksplozją rakiety w Przewodowie Niemcy zaproponowały Polsce przekazanie dwóch baterii Patriot, które wzmocniłyby polską obronę przeciwlotniczą na wschodzie kraju. Polska zaproponowała stronie niemieckiej przekazanie patriotów Ukrainie, aby wzmocnić obronę powietrzną tego kraju w związku ze zmasowanymi ostrzałami rakietowymi ze strony Rosji. Niemcy stwierdziły, że przekazanie NATO-wskich systemów może odbywać się tylko w ramach NATO. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował poseł PiS Kacper Płażyński.

"Nie ma nic kontrowersyjnego w polskiej propozycji"

Gość audycji zaprzeczył, jakoby Polska nie była zainteresowana niemieckimi patriotami, jednak stwierdził, że nie znamy szczegółów tej propozycji.

- Po drugie nie ma nic kontrowersyjnego w tym, że proponujemy, aby te baterie zostały przekazane na zachód Ukrainy. Rzeczywiście stamtąd łatwiej byłoby im zestrzeliwać te rakiety, a jednocześnie byłaby chroniona także Ukraina. A przecież o to nam też chodzi - mówił Kacper Płażyński.

Przypomniał, że także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uznał, że od indywidualnej decyzji każdego państwa NATO zależy, czy przekaże ono swoje systemy obrony powietrznej Ukrainie, czy nie. Nie byłoby to złamaniem wspólnej polityki NATO. Zauważył także, że Niemcy przekazują już swoje systemy, nawet nowocześniejsze niż Patriot.

Płażyński: Niemcy trudno traktować poważnie

- Niemcy dalej są niezwykle mocno uwikłane w interesy z Rosją. To są często takie personalne interesy, być może również coś, co niektórzy politycy nie chcieliby, aby ujrzało światło dzienne. Dlatego trzymają się, jak najdalej mogą, jeśli chodzi o rzeczywiste przekazywanie sprzętu wojskowego Ukrainie, żeby nie drażnić Rosji i jej służb - stwierdził Płażyński.

Wyraził także wątpliwości co do tego, czy Niemcy utrzymają solidarność europejską po zakończeniu wojny na Ukrainie, czy też szybko wrócą do interesów z Rosją. Przypomniał także o niemieckim biznesie z Chinami, który także uderza w solidarność euroatlantycką.

- Niemcy często trudno traktować poważnie. Podchodziłbym spokojnie do tej propozycji przekazania baterii Patriotów, bo Niemcy tyle razy już w tym zakresie oszukiwali swoich partnerów w NATO i Ukrainę, że tutaj trzeba być chyba wstrzemięźliwym - dodał Kacper Płażyński, przypominając obietnicę przekazania Polsce czołgów Leopard czy wysłania na Litwę batalionu żołnierzy.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:12 PR24_mp3 2022_11_25-17-35-43_Płażyński.mp3 Kacper Płażyński o niemieckich bateriach Patriot dla Polski ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Kacper Płażyński
Data emisji: 25.11.2022
Godzina emisji: 17.35

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także