more_horiz

Rozłam w PPS. Wojciech Konieczny o powołaniu Koła Lewicy Demokratycznej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 20:20
Rada Naczelna PPS w przyjętej w niedzielę uchwale wycofała zgodę na posługiwanie się nazwą PPS dotychczasowemu kołu parlamentarnemu. - Nie mogliśmy dalej zezwolić na utrzymywanie tej nazwy - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Konieczny (PPS).
Powstało nowe Koło Lewicy Demokratycznej
Powstało nowe Koło Lewicy DemokratycznejFoto: PR24 / Robert Bartosewicz

"Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej cofa zgodę na posługiwanie się nazwą, znakami, symbolami oraz skrótami Polskiej Partii Socjalistycznej dotychczasowemu Kołu Parlamentarnemu PPS" - poinformowano. Nowa nazwa to Koło Lewicy Demokratycznej.

Pod uchwałą podpisał się przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny, który w poniedziałek był gościem Polskiego Radia 24. - Było nas, jako koło parlamentarne, pięcioro - troje posłów [Andrzej Rozenek, Robert Kwiatkowski oraz Joanna Senyszyn - red.] i dwoje senatorów [Wojciech Konieczny i Gabriela Morawska-Stanecka - red.]. Niestety nie mogliśmy dalej utrzymać tego koła, ponieważ jego działalność nie szła w parze z działalnością PPS - wskazał.

Jak dodał, "nie może być tak, że emanacja partii w parlamencie postępuje w taki sposób, że partia nic o tym nie wie, nie jest informowana czy też nieświadomie wyraża na coś zgodę". - To były już tak daleko idące rozbieżności, że nie mogliśmy dalej zezwolić na utrzymywanie tej nazwy - powiedział polityk.

Powstało nowe Koło Lewicy Demokratycznej

- Nie chcę nikomu odbierać prawa do jakiegoś tam zaangażowania w jakąś tam organizację, która powstaje i na przykład wraca do jakichś nazw. Nam - jako PPS - się nie podoba, żeby używać naszej nazwy i żeby jakaś inna organizacja sobie brała te trzy litery i też się tak nazywała - skomentował, oceniając, że podobna sytuacja nie podobałaby się żadnej innej partii.

- To moje prywatne zdanie, ale wiem, że także wielu towarzyszom w PPS się to nie podobało - podkreślił gość audycji.

Czytaj także:


Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
12:08 PR24_mp3 2023_02_06-16-36-06.mp3 Wojciech Konieczny o rozłamie w PPS ("Rozmowa PR24"/Polskie Radio 24)

 

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Wojciech Konieczny (PPS)

Data emisji: 06.02.2023 r.

Godzina emisji: 16.35

ng

Zobacz także

Zobacz także