GUS podał dane o inflacji w maju

2017-06-13, 11:01

GUS podał dane o inflacji w maju
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Piotr Jedzura/REPORTER/Eastnews

Wzrost inflacji w maju wyniósł 1,9 procent rok do roku. To odczyt zgodny z wcześniejszymi szacunkami GUS-u. Dane komentowali w audycji Rządy Pieniądza Maciej Bukowski (WiseEuropa), Kazimierz Krupa (kancelaria Drawbridge) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).  

Posłuchaj

13.06.2017 Maciej Bukowski (WiseEuropa), Kazimierz Krupa (kancelaria Drawbridge) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) o aktualnych sprawach gospodarcych.
+
Dodaj do playlisty

Najbardziej w skali roku wzrosły w maju koszty transportu (4,2 procent) i żywności (3,9 procent). Spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (o 5,1 procent). W porównaniu z kwietniem, ceny w maju otrzymały się na zbliżonym poziomie.

Kazimierz Krupa ocenił, że inflacja nie jest zła, ale nie w takiej sytuacji, gdy energia, ropa jest najważniejszym wskaźnikiem cenotwórczym. – O wyścigach Rady Polityki Pieniężnej z własnym celem inflacyjnym, można już anegdoty opowiadać – wskazywał. 

Andrzej Sadowski mówił m.in. o deflacji. Wyjaśnił, że zjawisko to, którym wielokrotnie nas straszono, do I wojny światowej było czymś naturalnym. – Deflacja w Polsce ostatniego czasu różniła się tym, że mimo deflacji wynagrodzenia nie spadały, ale ceny towarów – tłumaczył. Gość podkreślił także, że pojawia się znów niebezpieczny mit, że polska gospodarka się rozpędza i trzeba ją schłodzić, „czego dramatycznych skutków już kiedyś doświadczaliśmy”. Dodał, że przekaz ten płynie przede wszystkim z międzynarodowych instytucji finansowych, które uważają, że za szybko się rozwijamy.

Maciej Bukowski zaznaczył, że to, jak mierzymy inflację nie jest doskonałe. GUS ma „koszyk dóbr, sklepów i stara się zmierzyć poziom cen obserwując tylko wybrane towary”.  – Co jakiś czas weryfikuje to, biorąc pod uwagę zmieniającą się realną gospodarkę, ale nie bardzo często. My także  reagujemy na zmiany cen, jak widzimy rosnące ceny paliw, ograniczamy na nie zapotrzebowanie. To mityguje tę inflację w stosunku do tego, co krótkookresowo GUS obserwuje – przekonywał. Według gościa, lepiej patrzeć na długie okresy, by zobaczyć, czy mamy rozbudzoną inflację, czy raczej niską.

W rozmowie także m.in. o frankowiczach i pracy sezonowej.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/IAR/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 9:06


Polecane

Wróć do strony głównej