Eksperci: powyborcza mapa Polski efektem zrównoważonego rozwoju i społecznych priorytetów rządu

2019-10-15, 11:30

Eksperci: powyborcza mapa Polski efektem zrównoważonego rozwoju i społecznych priorytetów rządu
Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej podczas wyborów parlamentarnych. Foto: PAP/Marcin Obara

-Poparcie dla PiS to efekt dbałości o politykę społeczną. To pierwszy rząd, który zmienił akcenty w polityce społeczno-gospodarczej, nadając priorytet polityce społecznej i przestrzennego zagospodarowania kraju. – mówiła we wtorkowych Rządach Pieniądza prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.

Posłuchaj

15.10.2019 Rządy Pieniądza (PolskieRadio24)
+
Dodaj do playlisty

Prof. Elżbieta Mączyńska przypomniała, że w raporcie semestralnym za 2015 r. UE nakazała nam spełnić ten wymóg i każda partia znajdujące się u władzy musiałaby to zrobić. Brukseli chodziło o podjęcie działań zmierzających do likwidacji ubóstwa.

 Prezes PTE nawiązała do nagrody Nobla z ekonomii, przyznanej dwa dni temu naukowcom zajmującym się problamami ubóstwa. Ich podejście sprowadza się do analizy metod przeciwdziałania temu zjawisku, poprzez usprawnienie systemu edukacji lub ochrony zdrowia.

- Wzrost gospodarczy i przeciwdziałanie trwałej stagnacji, której podlega dziś znaczna część krajów rozwiniętych zależy właśnie od skuteczności przeciwdziałaniu istnienia obszarom ubóstwa. Można więc powiedzieć, że obecny rząd wyprzedził tego typu myślenie – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Nowy Sejm będzie skoncentrowana na gospodarce

W opinii Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha, w nowej kadencji może dochodzić do pewnych licytacji w sferze gospodarki i spraw społecznych. Z jednej strony będzie  obecna w nowym parlamencie skrajna prawica, z drugiej radykalna lewica, i lewa strona sceny politycznej będzie  „próbowała licytować w górę także to wszystko to, co partia rządząca zrealizowała czy zaczęła realizować”. Dotyczy to np. płacy minimalnej, świadczeń rodzinnych itd.

Goście Rządów Pieniądza zgodnie ocenili, że akcenty ekonomiczne nie odgrywały istotnej roli w politycznych preferencjach Polaków. Jak zauważył Andrzej Sadowski, spowodowane jest to brakiem powszechnej wiedzy o ekonomii i gospodarce. Dlatego Polacy nie podejmują tak racjonalnych wyborów, jak np. Szwajcarzy.

- W Polsce  nie ma edukacji ekonomicznej, stąd wszystkie strony grają na społecznych emocjach – stwierdził A.Sadowski.

Prof. Elżbieta Mączyńska podkreśliła, że mówienie o  braku edukacji ekonomicznej jest uproszczeniem, choć faktycznie jest ona nie wystarczająca.  Ale ta edukacja postępuje, a Polacy uczą się w przyśpieszonym tempie na własnych błędach czego dowodem jest m.in. sytuacja na rynku kredytów.

Emerytura po 35 latach opłacania składek

Kolejnym tematem Rządów Pieniądza były kwestie wyborczych decyzji emerytów i pomysł wprowadzenia emerytur stażowych. W tej sprawie 5 lat temu zostało podpisane porozumienie pomiędzy NSZZ Solidarność i ówczesnym elektem, a dziś prezydentem Andrzejem Dudą. Chodzi o prawo do emerytury bez względu na wiek, po okresie składkowym wynoszącym 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego system emerytalny nie powinien zawierać wyjątków. W jego opinii, przyszłością są raczej emerytury obywatelskie, a więc na minimalnym poziomie.

Prof. Elżbieta Mączyńska zdecydowanie poparła pomysł emerytur stażowych zaznaczając, że wiąże się on z wyborem o kontynuowania pracy lub odejścia na wypracowane świadczenie po odpowiednio długim okresie odprowadzania składek emerytalno-rentowych. 

- To rząd PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, bo z wszelkich analiz wynikało, że ludzie tego oczekują. Biorąc pod uwagę trendy demograficzne tym bardziej ważne jest wprowadzanie takich rozwiązań, które pozwolą dokonać wyboru w jedną czy drugą stronę: pracować tak długo jak ktoś chce, ale też  dać szansę na odejście, szczególnie w trudnych zawodach. I to jest słuszny kierunek – oceniła prof. Elżbieta Mączyńska.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/ SW 

Polecane

Wróć do strony głównej