X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: opłata cukrowa to dobry pomysł na prewencję zdrowotną

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 11:10
Opłata cukrowa budzi pewne wątpliwości co do zgodności z prawem Unii Europejskiej – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Audio
  • Goście "Rządów Pieniądza": Agnieszka Durlik i Artur Bartoszewicz rozmawiali o podatku cukrowym (PR24, 06.02.2020 r., godz: 9:07, plik mp3)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/igorovsyannykov

Zdaniem dr Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej zawsze lepiej jest przeprowadzić pełne konsultacje, także europejskie, ale sam cel wprowadzenia opłaty cukrowej jest jednoznacznie pozytywny, a obciążenie słodzonych napojów czy tzw. małpek powinno wręcz być wyższe.

Podatek także od małych butelek alkoholu

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy dotyczący wprowadzenia opłat od tzw. małpek, czyli alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz od słodzonych napojów.

- Może pojawić się kwestia nierówności na rynku produktów do siebie podobnych, wyłączeń dostosowanych do części z nich, a do części nie. Może to być uzależnione od tego, pe podatek cukrowy został wprowadzony w pośpiechu legislacyjnym stąd skierowałabym go do komisji ds. europejskich – mówiła Agnieszka Durlik.

Opłata cukrowa wzmocni konkurentów z UE

Ekspertka zaznaczyła przy tym, że ponieważ to polscy producenci słodzonych napojów uważają, że to ich pozycja konkurencyjna na rynku będzie gorsza po wprowadzeniu opłaty cukrowej, to w tym wypadku właśnie ich powinna chronić Unia Europejska.

- Jestem zwolennikiem rozwiązań, by każda interwencja na rynku podejmowana przez władze (…) była konsultowana w procesie działań informujących Komisję Europejską o zamiarze wprowadzeni zamian na rynku, bo taka praktyka tworzyłaby bezpieczniejsze relacje z KE i chroniła nas przed zaskoczeniem (…). Dla przedsiębiorców najgorsza jest niepewność – mówił dr Artur Bartoszewicz.

Gość "Rządów Pieniądza" zauważył, że UE wspiera rozwiązania prozdrowotne, a opłata cukrowa ma taki właśnie charakter. Mamy bowiem ogromne problemy z otyłością oraz chorobami spowodowanymi nadużywaniem cukru. Dlatego w jego opinii, należałoby spodziewać się pozytywnych opinii KE w sprawie tego rozwiązania. Oczywiście na pewno byłaby przeprowadzona pełna analiza.

- Koszy związane ze spożywaniem cukru w stosunku do korzyści jakie czerpie gospodarka są niezrównoważone. (…) Koszty związane z nadmiernym spożywaniem cukru są dużym obciążeniem dla budżetu NFZ i wszystkich nas jako podatników (…) – argumentował dr Artur Bartoszewicz.

O co chodzi z podatkiem cukrowym ?

Opłata obejmująca napoje słodzone ma być dzielona na część stałą i zmienną. Stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej, np. kofeiny. Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram na 100 ml, w przeliczeniu na litr napoju. Dochody z opłaty od napojów słodzonych zasilą NFZ. Będą przeznaczone m.in. na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia m.in. osób z nadwagą i otyłością. Natomiast opłaty od tzw. małpek mają wynosić 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 proc. Opłata ta będzie pobierana w momencie sprzedaży towaru do sklepu.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Audycję prowadziła Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak