"Należy pochylić się nad obywatelskim projektem konstytucji z 1994 roku"

2017-08-25, 17:36

"Należy pochylić się nad obywatelskim projektem konstytucji z 1994 roku"
Prezydent RP Andrzej Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda (2P), metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź (1L) oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski (2L) podczas konferencji. Konferencja "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" . Foto: PAP/Adam Warżawa

Sala BHP Stoczni Gdańskiej była miejscem organizowanej przez "Solidarność" debaty na temat zmian w konstytucji RP. Spotkanie inauguruje kampanię informacyjną przed referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej, które zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. O konferencji i referendum konstytucyjnym mówili w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej" i sędzia Piotr Andrzejewski.

Posłuchaj

25.08.2017 Piotr Andrzejewski i Tomasz Pietryga o planowanym referendum konstytucyjnym.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Tomasza Pietrygi konstytucja wymaga przeglądu. – Trzeba zdefiniować w jakim miejscy są deficyty oraz rozdźwięk między ideą i praktyką. Dobrze się stało, że nacisk w dzisiejszej debacie został położony nie na kwestie ustrojowe, tylko na prawa obywatelskie. Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda zwracał uwagę, że Polska jest krajem, który ma najwięcej umów śmieciowych, najniższe koszty pracy i najniższe zarobki w Europie. W konstytucji jest zapisana wyraźnie ochrona naszej godności. W przypadku braku stabilności zatrudnienia godność jest naruszana i tu jest rozdźwięk między zapisami a praktyką – mówił dziennikarz.

Według Piotra Andrzejewskiego potrzebne jest pochylenie się na obywatelskim projektem konstytucji z 1994 roku. – W toku prac nad aktualną konstytucją wnioskowałem rozwiązania z naszego obywatelskiego projektu, który zyskał duże poparcie społeczne. W większym zakresie te wnioski zostały odrzucone. Ta oferta programowa jest nie tylko problemem ustrojowym, ale przede wszystkim dotyczy odpowiedzialności organów państwa za realizację zapisów konstytucji. Prawa obywatelskie są deklarowane w konstytucji, ale w ramach ich realizacji ustawa zasadnicza odsyła do ustaw, które robią z nimi co chcą – powiedział sędzia.

Na zorganizowanym we współpracy z "Solidarnością" spotkaniu w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej prezydent Andrzej Duda powiedział, że obecna konstytucja ma wiele słusznych rozwiązań, ale też wiele takich, które się nie sprawdzają lub są pustymi zapisami. Jako przykład podał przepis o społecznej gospodarce rynkowej, której faktycznie jeszcze w Polsce nie ma, ale jest ona dopiero budowana. W ocenie prezydenta, najpoważniejszym mankamentem obowiązującej ustawy zasadniczej jest nieprecyzyjny podział kompetencji władz

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/PAP

_______________________

Data emisji: 25.08.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 16:44

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej