Prace na "Łączce". "Była determinacja i misja żołnierska, by nikogo nie zostawić"
- Jeden z wolontariuszy mi powiedział, że życie po „Łączce” już nie jest takie samo. To święta ziemia i święty czas. To miejsce zmienia ludzi – powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski, autor książki „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”.
2018-03-21, 08:03
Posłuchaj
„Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna” to nie tylko album fotografii przedstawiający w sumie ponad 150 dni poszukiwań ofiar terroru komunistycznego, ale też zapis 15 rozmów, przeprowadzonych głównie podczas prac na „Łączce”.
Jarosław Wróblewski podkreślał, że wywiady z wolontariuszami, żołnierzami wyklętymi i ich rodzinami tworzą kompleksowy obraz prac w kwaterze Ł, gdzie przez kilka lat z dołów śmierci wydobyto szczątki ponad 300 osób, a 58 z nich zidentyfikowano.
Według Jarosława Wróblewskiego świętość „Łączki” polega na obcowaniu ze zmarłymi. - Określenie „Łączki” jako miejsca świętego jest z górnej półki, ale myślę, że jest w tym prawda. Będąc tam, zobaczyłem, że uaktywniły się tam najpiękniejsze nasze cechy. Był jeden cel, była ciężka fizyczna praca, była modlitwa, było poczucie wspólnoty, była determinacja i misja żołnierska, by nikogo nie zostawić. Wielcy bohaterowie wracali w chwale. Byliśmy świadkami ich ziemskiego zmartwychwstania. Tam się wydarzyła wielka bitwa o prawdę i godność naszego kraju. Ci wszyscy ludzie wzięli na siebie ciężar odpowiedzialności za 40 milionów Polaków – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Wiceprezes IPN i kierujący pracami na Powązkach Wojskowych profesor Krzysztof Szwagrzyk przypomniał, że dzięki prowadzonym od 2012 do 2017 roku pracom na „Łączce” wydobyto wszystkie szczątki ofiar komunizmu pogrzebane w tym miejscu.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
REKLAMA
Data emisji: 21.03.2018
Godzina emisji: 07:10
Polecane
REKLAMA