Referendum konsultacyjne 10-11 listopada? Komentarze
"Potrzebujemy sprawiedliwych sądów, uczciwej administracji i władzy. Zasługujemy na to, aby dokonać refleksji nad konstytucją z 1997 roku" - mówił prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ogłosił, że złoży wniosek do Senatu ws. referendum konsulatacyjnego ws. konstytucji na 10-11 listopada. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Roman Mańka (Fundacja Fibre), Karol Gac (portal DoRzeczy.pl) i Tymoteusz Zych (Ordo Iuris).
2018-05-03, 20:00
Posłuchaj
Prezydent podkreślił że „mamy wyjątkowy rok, rok stulecia odzyskania niepodległości, rok absolutnie szczególny”. „Jestem przekonany, że także, i w tym sensie symbolicznym, dla każdego z nas niezwykle ważny” - powiedział Andrzej Duda.
Według Romana Mańki konstytucja musi być zmieniona. - Prezydent stoi na stanowisku, że symboliczne daty mogą wzbudzić społeczne zainteresowanie i spowodować, że będzie wyższa frekwencja. Uważam, że postępowanie prezydenta jest słuszne - konstytucja w Polsce wymaga zmiany. Legitymizacja konstytucji z 1997 roku jest słaba ze względu na niską frekwencję podczas referendum dotyczącego jej przyjęcia, czyli 43 proc. Prezydent mówił o referendum dwudniowym, wtedy łatwiej jest zbudować frekwencję. Konstytucja to fundamentalna sprawa dla przyszłości państwa – mówił analityk.
Zdaniem Karola Gaca Zjednoczona Prawica musi zaangażować się bardziej w projekt, jeśli obóz rządzący nie chce odnieść porażki. - PiS był dość sceptyczny co do listopadowej daty referendum, ale prezydent pozostał przy swoim. Pytanie jak zachowa się teraz Senat i rząd. Przyjęcie wniosku wymaga zaangażowania w projekt. Jeśli partia rządząca nie zaangażuje się w kampanię przed referendum konstytucyjnym, to frekwencja może być bardzo mizerna. To byłoby porażką prezydenta, ale i pośrednio partii rządzącej – powiedział gość Polskiego Radia 24.
W opinii Tymoteusza Zycha w referendum Polacy będą się mogli wypowiedzieć nt. szeregu zagadnień związanych z konstytucją. – Jeśli referendum miałoby się odbywać w tym samym terminie co wybory samorządowe, to konieczne będą zmiany w prawie wyborczym. Decyzja w sprawie pytań będzie należała ostatecznie do prezydenta, dotychczas w deklaracjach była mowa o około dziesięciu pytaniach. Prezydent zasugerował kilka obszarów tematycznych, które będą uwzględnione w pytaniach. Chodzi m.in. o kwestie związane z rodziną – powiedział przedstawiciel Ordo Iuris.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
______________________
REKLAMA
Data emisji: 03.05.2018
Godzina emisji: 12:37
REKLAMA