Projekt ustawy ws. świadczenia dla niepełnosprawnych – I czytanie w Sejmie

W Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zwiększającej świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Odbędzie się ono wieczorem na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W propozycji zawarto jeden z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów i dorosłych niepełnosprawnych. O projekcie mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bakalarczyk (ekspert ds. polityki społecznej) oraz dr Andrzej Anusz (politolog z UKSW).

2018-05-07, 11:11

Projekt ustawy ws. świadczenia dla niepełnosprawnych – I czytanie w Sejmie

Posłuchaj

07.05 Komentarz Macieja Chudkiwicza
+
Dodaj do playlisty

Rząd po koniec kwietnia przyjął projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, przygotowany przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Znalazł się w nim przepis podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029 złotych 80 groszy. Obecnie renta socjalna wynosi 865 zł i trzy grosze

Zdaniem Rafała Bakalarczyka to zmiana znacząca. – Postulat o podwyższeniu renty był niekontrowersyjny, całe środowisko osób z niepełnosprawnością go popiera. Nie było uzasadnienia, by renta stanowiła tylko jakiś procent minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Z punktu widzenia godnościowego jest także ważne, by podnieść tę kwotę i zapewnić troszkę większy poziom zabezpieczenia tej grupy, która nie może się samodzielnie utrzymać – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta problemem jest też niejednorodność systemu wsparcia dla potrzebujących. – Różne grupy osób z niepełnosprawnością,  a także rodzin tych osób otrzymuje inne kwoty świadczenia. Ta różnica między rentą socjalną a rentą z powodu niezdolności do pracy to tylko jeden z niesprawiedliwych elementów krzywdzącego podziału. Zmiana renty socjalnej ma zabezpieczać potrzeby bytowe, ale trzeba pamiętać, że osoby ze znaczną niepełnosprawnością mają też potrzeby związane np. z rehabilitacją. Tego nawet podwyższona renta nie zaspokoi – powiedział Bakalarczyk.

W ocenie Andrzeja Anusza jeśli rząd pokaże, że potrafi szybko przyjąć projekt, to jego pozycja będzie wzmocniona w negocjacjach. – Trudno powiedzieć czy ta ustawa spowoduje zakończenie protestu. Nie wykluczam takiej sytuacji, by rząd próbował ten protest przekierować i zmienić jego formułę. Jeśli rząd zrealizuje postulat protestujących dot. renty, to na pewno się wzmocni wobec opinii publicznej. Straty wizerunkowe już są, w moim przekonaniu teraz są działania, by je minimalizować. PiS straci w sondażach, natomiast jeśli protest będzie się przedłużał i eskalował, to straty będą jeszcze większe. Dlatego rząd powinien być zainteresowany jak najszybszym zakończeniem tego protestu – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

W Polskim Radiu 24 o sprawie mówili również Maciej Chudkiewicz, publicysta z "Tygodnika Solidarność", a także dr Paweł Kubicki, ekspert ds. polityki społecznej ze Szkoły Głównej Handlowej.

Więcej w rozmowach z komentatorami. 

Polskie Radio 24/IAR/kk

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 07.05.2018

Godzina emisji: 10:17; 12.47; 15.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej