X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister zdrowia: niebywały brak współpracy ze strony Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 11:20
- Niezrozumiałe jest stanowisko prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który zdaje się nie chcieć skorzystać z pomocy rządu - alarmowała na antenie PR24 wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
Audio
  • Wiceminister zdrowia: nie rozumiem zachowania Rafała Trzaskowskiego (Gość PR24)
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-ŻelazkoFoto: PR24/tb

O awarii układu przesyłowego ścieków, władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości skierowano wówczas do drugiego z kolektorów, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki, od środy od ok. godz. 8, trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.


pixabay wisła warszawa 1200.jpg
Sergiusz Kieruzel (Wody Polskie): do Wisły wpadają olbrzymie ilości ścieków

"Istnieje zagrożenie epidemiologiczne"

Wiceminister zdrowia zwracała uwagę na to, że sytuacja spowodowana awarią jest bardzo poważna. - Rząd podejmuje wszelkie działania, aby nie doszło do zagrożenia zdrowia mieszkańców. Obecnie w Płocku zbiera się sztab kryzysowy, udział w nim bierze minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski - mówiła.

Józefa Szczurek-Żelazko wskazywała, że obecnie analizowane są wszelkie informacje dotyczące tego zdarzenia. - Mam nadzieję, że niebawem odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną podane szczegóły dotyczące zagrożenia epidemiologicznego - powiedziała.

- Na pewno istnieje zagrożenie epidemiologiczne, nie powinniśmy tego bagatelizować - przestrzegała wiceminister.

Shutterstock Rafał Trzaskowski 1200.jpg
Wiceszef MSWiA: R. Trzaskowski przez 29 godzin zatajał sprawę wycieku

"Nie rozumiem Rafała Trzaskowskiego i warszawskiego samorządu"

Wiceminister zdrowia podkreślała, że bezpieczeństwo kraju i mieszkańców jest nadrzędną wartością. - Samorządowcy powinni ściśle współpracować z przedstawicielami rządu z należytą starannością - wskazywała.

- Brak współpracy ze strony samorządu Warszawy jest niebywały i zastanawiający. Działamy dla dobra naszych mieszkańców, więc powinniśmy podjąć wszelkie działania - mówiła w PR24.

rzekaw 1200.jpg
Ścieki z Warszawy zrzucone do Wisły. Kiedy dopłyną do kolejnych miast?

Rozmówczyni Michała Rachonia deklarowała, że rząd chce wspierać i ma mechanizmy, które pozwolą uchronić mieszkańców Polski przed tym zagrożeniem. - Mimo utrudnianego dostępu do informacji, nasze służby nadal będą podejmować konkretne działania - powiedziała.

- Jeżeli zagrożenie będzie wzrastać, to będą podejmowane działania przez służby, które z mocy swojego urzędu mają większą siłę przekonania władz Warszawy, że takie dane powinny być ujawnione - zapewniła.

- Odnoszę wrażenie, że dla niektórych polityków ważniejsza i bardziej groźna dla Polaków jest ilość podróży marszałka Kuchcińskiego niż chociażby zrzut ścieków do Wisły, który realnie zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców Polski - niepokoiła się Józefa Szczurek-Żelazko.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Józefa Szczurek-Żelazko (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 10:09

Czytaj także

Ścieki z Warszawy zrzucone do Wisły. Kiedy dopłyną do kolejnych miast?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 22:53
W związku z awarią kolektorów ściekowych w oczyszczalni "Czajka" w Warszawie zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki jednostkowo trafiło 50 tys. metrów sześciennych nieczystości,  po awarii do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę. Centrum Operacyjnego Wód Polskich oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowały analizę, kiedy czoło fali ścieków dotrze do innych położonych nad Wisłą miast.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanepid: ujęcia wody pitnej w Warszawie są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 08:43
Ujęcia wody pitnej w Warszawie są bezpieczne mimo awarii kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej części miasta. Stołeczne służby miejskie od wczoraj prowadzą kontrolowany zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w warszawskich wodociągach. CBA zatrzymało podejrzanego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 08:59
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę w śledztwie dotyczącym korupcji w warszawskim MPWiK. Zatrzymany to współwłaściciel warszawskiego przedsiębiorstwa z branży usług komunalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Płocka: monitorujemy sytuację, zapewnimy czystą wodę mieszkańcom

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 09:14
- Sytuacja jest cały czas monitorowana przez wodociągi płockie. Badamy wodę - powiedział w czwartek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sergiusz Kieruzel (Wody Polskie): do Wisły wpadają olbrzymie ilości ścieków

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 10:56
Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich powiedział IAR, że fala Wisły z zanieczyszczoną wodą dotrze do Płocka najprawdopodobniej w piątek albo w sobotę. Różnice w podawanych datach są zależne od różnych czynników, takich jak pogoda czy godzina wycieku, a "sytuacja jest dynamiczna".
rozwiń zwiń