"Śladami Jana Pawła II". Papież Franciszek w Japonii
- Japończycy odwoływali się do wizyty polskiego papieża cały czas, choć chrześcijaństwo w Japonii nie odgrywa znaczącej roli - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tomański, ekspert ds. Azji.
2019-11-23, 19:09
Posłuchaj
Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Japonii, podczas której odwiedzi Tokio, Nagasaki i Hiroszimę. Jest to kolejny etap 32. pielgrzymki zagranicznej Franciszka, który wcześniej przebywał w Tajlandii. Wizycie towarzyszy hasło "Chroń każde życie".
Powiązany Artykuł
Wizyta papieża Franciszka w Tajlandii. "Spotkanie wzajemnego szacunku"
Ojciec Święty to drugi papież w historii odwiedzający Japonię. W lutym 1981 roku przybył tam Jan Paweł II. Złożył wizytę w tych samych miastach, w których będzie Franciszek - w Tokio, Nagasaki i Hiroszimie. Papież Polak celebrował msze święte i wygłosił po japońsku 13 homilii oraz przemówień.
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że Azja jest bardzo trudnym kontynentem. - Tam chrześcijaństwo nie ma znaczenia do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Nasza kultura wyrosła z tego kręgu religii. Również Ameryka opiera się na kulturze przyniesionej z Europy (...). Kontynent jest trudny, tam nie rozmawia się jak równy z równym. Nie rozmawia się również z perspektywy niższej, bo azjatyccy gospodarzenie nigdy nikogo do takiej pozycji nie sprowadzają. Natomiast ponieważ reprezentują zupełnie inne myślenie, to chrześcijaństwo nie jest tam potrzebne - zauważył Rafał Tomański.
Wyjaśnił również, że papież Franciszek nie przybył do Tajlandii i Japonii przez przypadek.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Data emisji: 23.11
Godzina emisji: 17.33
REKLAMA
PR24
REKLAMA