more_horiz

Prof. Elżbieta Mączyńska: Polska może poradzić sobie dość dobrze z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:45
- Są prognozy wskazujące, że mimo ran, jakie odniosą niektóre sektory gospodarki, Polska ma szansę na w miarę dobre przejście przez kryzys. (…) Istotne jest ostrożne, stopniowe odmrażanie gospodarki. Pośpiech i zbyt głębokie zmiany jeśli chodzi o łagodzenie izolacji mogłyby nas doprowadzić do gorszego skutku - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
  • Prof. Elżbieta Mączyńska o tym, jak polska gospodarka może poradzić sobie w dobie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
Prof. Elżbieta Mączyńska
Prof. Elżbieta MączyńskaFoto: Materiały prasowe

Od 20 kwietnia będą w Polsce stopniowo łagodzone przepisy związane z pandemią koronawirusa – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W pierwszej kolejności nastąpi otwarcie lasów i parków. Zmienią się też zasady handlu, przemieszczania się oraz dotyczące kultu religijnego. W kolejnych tygodniach sukcesywnie będą uruchamiane kolejne sektory życia gospodarczego.

soboń 1200.jpg
Rząd uruchomi inwestycje publiczne. Wiceminister aktywów: będzie to nasza kontrofensywa

- Dziś najistotniejsze jest wypracowanie złotego środka między troską o bezpieczeństwo zdrowotne a troską, by nie umierały przedsiębiorstwa. Prognozy dotyczące tego, jakie skutki dla gospodarki będzie miała narodowa kwarantanna, są bardzo rozbieżne. Grzegorz Kołodko nazwał je ruchomymi piaskami statystyki. Nie da się do końca określić i policzyć rzeczywistych następstw kryzysu - wskazała prof. Elżbieta Mączyńska.

Dobra informacja

Jak podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia 24, dalsza izolacja społeczeństwa, czego efektem byłoby zamrażanie gospodarki, doprowadziłoby do tego, że zabrakłoby środków m.in. na ochronę zdrowia, co obecnie jest najistotniejszą kwestią.

- Dlatego ważne jest ostrożne, stopniowe odmrażanie gospodarki. Pośpiech i zbyt głębokie zmiany, jeśli chodzi o łagodzenie izolacji, mogłyby nas doprowadzić do gorszego skutku, czyli nasilenia liczby zakażeń, a chodzi o to, by te statystyki się zmniejszały. To, że odmrażanie gospodarki wreszcie się zaczęło, jest dobrą informacją - zaznaczyła ekspert.

ancyparowicz1200.jpg
Prof. Ancyparowicz: polskie społeczeństwo okazało się bardzo zdyscyplinowane

Optymistyczne prognozy

Prof. Elżbieta Mączyńska stwierdziła, że istnieją prognozy ekonomiczne, które pokazują, że Polska dość dobrze poradzi sobie mimo ran, jakie odniosą niektóre sektory gospodarki.

- Wspomniane rany nie muszą być tak głębokie i długotrwałe jak w innych krajach, bo podjęto szereg działań, które bardzo mi się podobają. Nazywam to restrukturyzacją przesuwną, czyli czasowym przesunięciem potencjału gospodarczego do innych działów. Mam tu na myśli chociażby zamianę hoteli na izolatoria lub miejsca do kwarantanny. Do tego dochodzą również rozwiązania finansowe rządu - dodała.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 11.46

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także