X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes PGNiG: naszym celem całkowite uniezależnienie się od gazu z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 13:10
- Nadal największym dostarczycielem gazu na rynek europejski jest Rosja poprzez Gazprom. Drugim źródłem gazu dla Europy jest szelf norweski. Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie nie tylko dla polskiej energetyki, ale dla całej polskiej gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Audio
  • 04.05.2020 Jerzy Kwieciński (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG
Jerzy Kwieciński, prezes PGNiGFoto: PR24

W październiku 2022 roku gaz z szelfu norweskiego ma popłynąć do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że projekt ma ogromne znaczenie dla gospodarki energetycznej w Europie oraz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

1200_Duda_FB.jpg
"Milowy krok w uniezależnieniu się od Rosji". Prezydent o budowie Baltic Pipe

Jerzy Kwieciński wyjaśniał, że inwestycja w Baltic Pipe oznacza, że Polska zyskuje nowe źródło gazu, który będzie płynął bezpośrednio z szelfu norweskiego. - W końcu 2022 r. wygasa nasz kontrakt z Gazpromem na dostawy do Polski rurociągiem jamalskim. Zamiast tego gazu, płynącego ze wschodu, będziemy mieli gaz płynący z szelfu norweskiego, przez Danię - mówił gość audycji.

"Wcześniej nie było woli politycznej do realizacji tej inwestycji"

Jak przypominał prezes PGNiG, rozmowy na temat dostaw gazu z północy toczyły się już w latach 2005-2007. - To była jedna z inwestycji należących do koncepcji strategicznej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tak by uniezależnić się od gazu rosyjskiego właśnie poprzez zbudowanie rurociągu, który by nas łączył z pokładami na szelfie norweskim. Tę inwestycję można było wcześniej realizować, ale nie było takiej woli politycznej - dodał.

- Widzimy, że na rynku Europejskim niektóre kraje, szczególnie nasi zachodni sąsiedzi dążą do tego, by stworzyć jak najlepsze warunki do funkcjonowania gazu rosyjskiego, by omijał on zarówno Polskę, jak i Ukrainę. Temu mają służyć gazociąg Nord Stream 1 i 2. Z drugiej strony są dążenia, by infrastruktura budowana przez Rosjan była wyłączona spod porządku europejskiego. Uważamy, że jest to absolutnie niesłuszne. Wszystkie podmioty powinny podlegać tym samym zasadom europejskim - zaznaczył Jerzy Kwieciński.


>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Janusz Kowalski: Baltic Pipe to symbol dumy prezydenta Andrzeja Dudy

Jak mówił prezydent, Baltic Pipe ma być drugim elementem dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. Pierwszym z nich jest terminal gazowy w Świnoujściu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej chwili jest rozbudowywany tak, aby jego pojemność mogła wynosić 17,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG

Godzina emisji: 11.33

PR24/PAP/ka

Czytaj także

"Wygraliśmy całą pulę". Wiceminister aktywów państwowych o wyroku ws. Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 11:43
- Formuła w ramach kontraktu jamalskiego jest absolutnie nierynkowa i szkodliwa dla polskiej gospodarki. (…) Nasz rząd poszedł na otwarty spór z Gazpromem i wygrał całą pulę 6 mld zł, które trafią do polskiego czempiona gazowego - powiedział Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, komentując orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Kożuszek: budowa Baltic Pipe jest istotna z punktu widzenia geopolitycznego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 09:40
- Kłopoty, w które popadnie Rosja w związku ze spadkiem cen ropy, będą miały swoje przełożenie na budowę gazociągu Nord Stream 2. Budowa Baltic Pipe jest istotna z punktu widzenia geopolitycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi audycji byli także: publicysta Jerzy Mosoń oraz dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. 
rozwiń zwiń