Prof. Witold Modzelewski: niektóre kraje UE w sposób legalny pozbawiają środków inne

- Państwa takie jak Luksemburg czy Holandia mają cały zestaw instrumentów, abyśmy nie otrzymywali wpływów dochodowych do budżetu. To nieoficjalne pozbawianie innych państw środków w sposób legalny - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.

2020-07-21, 15:40

Prof. Witold Modzelewski: niektóre kraje UE w sposób legalny pozbawiają środków inne
Prof. Witold Modzelewski. Foto: TB/PR24

Powiązany Artykuł

unia europejska free 1200
Fundusze unijne – silny impuls dla gospodarki i kultury

Zgodnie z porozumieniem zawartym we wtorek nad ranem w Brukseli, Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami - 160 mld euro.

Otwieramy nowy rozdział członkostwa w UE, kiedy Polska jest pełnoprawnym partnerem dla największych, ale to także rozdział szans, gdzie w najbliższych 7 latach mamy możliwości doganiania tych, którzy jeszcze niedawno wydawali się poza zasięgiem - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj

Prof. Witold Modzelewski o budżecie unijnym od strony formalnej i nieformalnej (Temat Dnia/Gość PR24) 24:48
+
Dodaj do playlisty

Prof. Witold Modzelewski w Polskim Radiu 24 zwracał uwagę na inne finansowe zjawisko w Unii Europejskiej, o którym nie wszyscy chcą mówić głośno. - Dochody budżetowe w niektórych państwie są przechwytywane w różny sposób przez inne państwa - wskazywał.

Powiązany Artykuł

EN_01437963_0003-1200pm.jpg
"Polska na pewno liczy się dużo bardziej niż kilka lat temu". Premier o sukcesie negocjacyjnym w Brukseli

"Niejawne transfery o wartości setek miliardów euro"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że istnieje zjawisko migracji dochodów budżetowych między państwami. - Niektóre państwa przechwytują dochody, które wpływałyby do budżetów narodowych innych państw - mówił.

REKLAMA

- Np. Luksemburg jest liderem, który wykształcił praktykę polegającą na tym, że państwo, które jest beneficjentem, przejmuje przy pomocy swoich działań dochody budżetowe, podatkowe, które poprzednio wpływały np. do budżetu Polski - tłumaczył.

Czytaj także:

Profesor zwracał uwagę na skalę tego zjawiska. - Gdybyśmy znali transfery niejawne zachodzące w Luksemburgu czy Holandii, wynoszące kilkaset miliardów euro, wtedy moglibyśmy rzeczywiście mówić kto jest rzeczywistym beneficjentem polityki fiskalnej i kto na tym zyskuje, a kto traci - wyjaśniał.

- Saldo jest takie, że państwa południa Europy są w bilansie na minusie. To problem od wielu lat. Zaczęliśmy przeciwstawiać się temu zjawisku i stąd nasze kłopoty, np. z oskarżeniami o praworządność - ocenił.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski (ekonomista)

Data emisji: 21.07.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 14.34

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej