"Związki militarne z Ukrainą trzeba mieć". Prof. Andrzej Gil o Trójkącie Lubelskim
- Oczywiście jakieś związki militarne z Ukrainą trzeba mieć, zwłaszcza że Lublin jest przecież miejscem stacjonowania sztabu brygady wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej. Ale wydaje mi się, że to raczej skończy się na PR-ze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, odnosząc się do inicjatywy powołania Trójkąta Lubelskiego.
2020-07-28, 14:49
- Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej - Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji Litwy i Ukrainy. Do nowego formatu współpracy międzynarodowej odniósł się w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil.
Powiązany Artykuł
Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy - Trójkąt Lubelski
"Wielka niewiadoma"
- Pierwsze skojarzenie, jakie miałem, to Trójkąt Bermudzki - nie wiem dlaczego, ale chyba podświadomie. Dlatego że dzisiaj budowanie jakichkolwiek związków z Ukrainą, to jest bardzo duże ryzyko - skomentował ideę powstania Trójkąta Lubelskiego prof. Andrzej Gil.
- Po pierwsze wiadomo, że Ukraina jest sama w sobie niestabilna, o czym zresztą ciągle rozmawiamy. Po drugie toczy jednak konflikt wojenny, a to, co miało się stać, czyli zawieszenie broni w Donbasie, chyba nie do końca wychodzi. A po trzecie tak naprawdę nikt nie wie, jaki jest potencjał sił zbrojnych Ukrainy dzisiaj. Jest wiele sprzecznych opinii. A przede wszystkim nie wiadomo, jak zachowałyby się siły ukraińskie, gdyby doszło do sytuacji, jak na przykład pod Iłowajskiem czy w czasie inwazji na Krym. To jest wielka niewiadoma - wyjaśnił gość PR24.
- Rozejm trwał 20 minut. Ukraińskie wojsko ostrzelane w Donbasie
- Bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. Jacek Czaputowicz spotkał się z szefem MSZ Ukrainy
Jaki jest cel?
Prof. Andrzej Gil został zapytany o to, czy inicjatywa powołana do życia przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy może przynieść jakieś konkretne pozytywne skutki, czy też ma raczej charakter PR-owy.
- Oczywiście jakieś związki militarne z Ukrainą trzeba mieć, zwłaszcza że Lublin jest przecież miejscem stacjonowania sztabu brygady wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej. Ale wydaje mi się, że to raczej skończy się na PR-ze, bo nie widzę tutaj mechanizmów, ani przede wszystkim korzyści, jakie mielibyśmy osiągnąć jako Polska, z takiej inicjatywy - stwierdził.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Andrzej Gil (politolog, KUL)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
IAR/PAP/PR24/jmo
REKLAMA