Wyrok ws. Nitek-Płażyńskiej. Prof. Kucharczyk: urąga sprawiedliwości i zdrowemu rozsądkowi
- Największą szkodę wymiarowi sprawiedliwości czynią sędziowie, którzy podejmują werdykty stojące wbrew zwykłemu poczuciu sprawiedliwości - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk o wyroku sądowym ws. niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G. i Natalii Nitek-Płażyńskiej.
2020-09-06, 14:39
Wiele komentarzy i dyskusji wzbudziła decyzja sądu, który zobowiązał Natalię Nitek-Płażyńską do przeproszenia Hansa G., swojego byłego pracodawcy, za to, że nagrała go w momencie, gdy znieważał ją na tle narodowościowym.
Prof. Kucharczyk: urągający wyrok
Powiązany Artykuł
"Nie przeproszę, muszę walczyć do końca". Natalia Nitek-Płażyńska o sprawie Hansa G.
Z ust G. padały takie sformułowania jak: "Nienawidzę Polaków; nie to, że ich nie lubię, nienawidzę ich. Oni wszyscy są idiotami. Lepiej jest w Afryce". Mężczyzna mówił też, że "jest hitlerowcem" i "zabiłby wszystkich Polaków".
- Jeżeli coś urąga poczuciu przyzwoitości, sprawiedliwości i zdrowemu rozsądkowi, to właśnie tego typu orzeczenia – ocenił prof. Grzegorz Kucharczyk.
Posłuchaj
"Potrzebna rzeczywista reforma wymiaru sprawiedliwości"
W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim stwierdził, że tego typu sytuacje "ilustrują potrzebę rzeczywistej reformy wymiaru sprawiedliwości". - Największą szkodę czynią mu sędziowie, którzy podejmują werdykty stojące wbrew zwykłemu poczuciu sprawiedliwości - dodał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Skandaliczny wyrok sądu". Premier o sprawie Hansa G.
Do sytuacji Natalii Nitek-Płażyńskiej prof. Grzegorz Kucharczyk porównał sprawę obecnego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.
- Ciągano go kilka lat temu po sądach tylko dlatego, że wykrył aferę hazardową oraz inne afery, które obciążały poprzednią ekipę rządową. Znalazł się nawet sędzia, który go skazał. Mamy do czynienia z kolejnymi odcinkami w serialu urągania poczuciu sprawiedliwości przez wymiar sprawiedliwości w III RP - zauważył historyk.
Jaki był wyrok sądu ws. Nitek-Płażyńskiej?
Sąd Apelacyjny orzekł, że Hans G. ma przeprosić Nitek-Płażyńską i wpłacić 10 tysięcy złotych na rzecz Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. Kobieta z kolei musi przeprosić Hansa G. za naruszenie jego prawa do prywatności poprzez nagrywanie go w ukryciu oraz wpłacić 10 tysięcy złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk
Data emisji: 06.09.2020
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA