"Groźba przeregulowania rynku". Ekspert o pracach nad Kodeksem Usług Cyfrowych

- Pytanie, na ile nowe regulacje KE pomogą europejskim firmom w konkurowaniu na rynku, a na ile będą utrudnieniem, szczególnie dla małych i średnich firm z Europy Środkowo-Wschodniej, które siłą rzeczy, ze względu na zaszłości, mają więcej do nadrobienia i potrzebują przede wszystkim równego, sprawiedliwego traktowania - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

2020-09-20, 12:15

"Groźba przeregulowania rynku". Ekspert o pracach nad Kodeksem Usług Cyfrowych
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Koalicja Cyfrowa krajów Europy Środkowo-Wschodniej zgłosiła do KE propozycje stworzenia regulacji prawnych w Kodeksie Usług Cyfrowych, które będą umożliwiały rozwój nowoczesnych modeli biznesowych - poinformował Związek "Cyfrowa Polska".

Powiązany Artykuł

cyfryzacja1200.jpg
Eksperci: wyzwanie na nadchodzące lata to promocja polskich produktów i nowoczesnych technologii

Jak zauważył Michał Kanownik, nowe regulacje będą miały ogromne znaczenie dla rynku UE. - Nazwa sugeruje regulacje dalekie od interesu konsumentów, ale wbrew pozorom, są to bardzo istotne ustalenia z punktu widzenia każdego obywatela. Będą dotyczyły m.in. filtrowania treści pod względem materiałów szkodliwych, niezgodnych z prawem czy zakazanych, a jednocześnie będą miały kluczowe znaczenie dla rynku cyfrowych usług w UE - zaznaczył.

Potrzeba harmonizacji prawa

- Zgadzam się ze stanowiskiem Ministerstwa Cyfryzacji, że Internet jest kompletnie inny niż w 2000 r. Mamy inne zjawiska, oferowane usługi, prace nad zmianą Dyrektywy o Handlu Elektronicznym, są absolutnie niezbędne. Potrzebna jest większa harmonizacja prawa w tym zakresie na terenie UE. Jednocześnie ta regulacja musi uwzględniać nowe usługi, nowe formy działalności w Internecie i zapewnić, by małe i średnie firmy mogły działać swobodnie na terenie UE, nie obciążając tych przedsiębiorstw zbyt dużymi obowiązkami, które mogłyby generować nadmierne koszty obsługi, choćby prawnej - podkreślał.

Posłuchaj

20.09.2020 Michał Kanownik (Polskie Radio 24 / Temat dnia) 23:37
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem eksperta niezbędna jest normalizacja i stabilizacja prawa. - przede wszystkim należy dopasować tę dyrektywę do dzisiejszych realiów biznesowych, a regulacje dotyczące treści w Internecie do zjawisk, z którymi mamy dzisiaj do czynienia - dodał.

REKLAMA

Nadmierne regulacje

- Państwa członkowskie UE, w tym szczególnie Polska, dostrzegają ryzyko przeregulowania internetu w zakresie monitorowania treści, które tam się znajdują. Bardzo ważne jest, by nie wprowadzić nadmiernych regulacji, które mogłyby doprowadzić do ograniczenia treści w internecie - zwracał uwagę Michał Kanownik.

Jak zwrócono uwagę w stanowisku Koalicji Cyfrowej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Kodeks Usług Cyfrowych powinien gwarantować utrzymanie ochrony podstawowych praw. Dodano, że przyszłe regulacje muszą znaleźć równowagę między bezpieczeństwem cyfrowym a swobodą przepływu danych oraz rozwojem nowych usług. Zdaniem sygnatariuszy nowa legislacja powinna również utrzymać jasne ramy odpowiedzialności ponoszonej przez pośredników w związku z nielegalnymi treściami.

Dostawcy usług cyfrowych nie mogą zostać obarczeni obowiązkiem prewencyjnego analizowania i potencjalnego blokowania wszystkich treści zamieszczanych w ramach dowolnej usługi.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Goście: Michał Kanownik

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 10.33

REKLAMA

PR24/ka


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej