"Zwalczanie polskiego ruchu oporu i inteligencji". Historyk o II pakcie Ribbentrop-Mołotow

- W traktacie przewidziano wspólne konferencje oraz zwalczanie nie tylko polskiego ruchu oporu, ale także inteligencji. Do obozów koncentracyjnych poszli najlepsi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wykładowcy Uniwersytetu Lwowskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka. 

2020-09-28, 21:12

"Zwalczanie polskiego ruchu oporu i inteligencji". Historyk o II pakcie Ribbentrop-Mołotow
Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow. . Foto: Wikipedia/domena publiczna

Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939. Jednak ostatecznego podziału Polski dokonano ponad miesiąc później, 28 września, podpisując tzw. II pakt Ribbentrop-Mołotow.


Posłuchaj

Krzysztof Jabłonka o II pakcie Ribbentrop-Mołotow (Temat dnia) 25:09
+
Dodaj do playlisty

 

28 września 1939 upadła Warszawa, ale część polskich oddziałów toczyła jeszcze walki z wojskami niemieckimi i sowieckimi. Wynik wojny był już jednak przesądzony. Francja i Wielka Brytania wprawdzie wypowiedziały III Rzeszy wojnę, jednak nie było nadziei na ich akcję militarną – na zachodzie trwało coś, co później nazwano "dziwną wojną".

Powiązany Artykuł

Poczdam2_663_364.jpg
Stalin, Truman i Churchill dzielą Europę

Tymczasem tego samego dnia (28.09.1939) w Moskwie zawarty został układ "O granicach i przyjaźni" pomiędzy ZSRR i III Rzeszą, który zawierał poufny protokół oraz dwa tajne protokoły dodatkowe. Podpisali go, podobnie jak układ z 23 sierpnia 1939, minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych.

"Zależało im na głębokiej przyjaźni z Niemcami"

- Rosjanom zależało na głębokiej przyjaźni z Niemcami. Niemcy ograniczyli się wyłącznie do uregulowania granicy. Bo w pierwszym pakcie granica była na Wiśle. Nasza warszawska Praga miała być oddana Sowietom - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka. 

Jak zaznaczył, w traktacie przewidziano wspólne konferencje oraz zwalczanie nie tylko polskiego ruchu oporu, ale także inteligencji.

- To jest właśnie ta akcja, w której do obozów koncentracyjnych poszli najlepsi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wykładowcy Uniwersytetu Lwowskiego - dodał gość PR24.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Krzysztof Jabłonka (historyk)
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 20.33

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej