X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nazywanie patriotów faszystami wzięło się ze Związku Sowieckiego". Prof. Rosalak o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 16:30
- To Józef Stalin i jego propagandyści nazywali faszystami wszyskich, z którymi było im nie po drodze - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Maciej Rosalak. 
Audio
  • Prof. Maciej Rosalak o Marszu Niepodległości (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Maciej Rosalak
Prof. Maciej RosalakFoto: PR24/JW

W Warszawie trwa Marsz Niepodległości. Tysiące osób zebrały się w pojazdach, ale nie brakuje osób, które postanowiły pokonać dystans lub jego część na piechotę. Po Marszu Niepodległości w 2017 r. Guy Verhofstadt przemawiając na forum Parlamentu Europejskiego określił uczestników patriotycznej demonstracji mianem "60 tys. faszystów, nazistów i białych suprematystów".

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że takich określeń używali wcześniej komuniści. - Nazywanie patriotów faszystami wzięło się w prostej linii ze Związku Sowieckiego. Stalin i jego propagandyści nazywali tak wszyskich tych, z którymi było im nie po drodze. Dla nich faszystami była Armia Krajowa. Tymczasem to komunizm z natury rzeczy był zdradą Polski - powiedział Maciej Rosalak. 

Historyk przypomniał, że podczas Marszów Niepodległości pojawiały się też hasła nacjonalistyczne. - To było niezależne od organizatorów i nie powinno mieć miejsca. Natomiast w Marszu Niepodległości biorą udział młodzi i wykształceni ludzie, często całe rodziny. Nie ma żadnych wyzwisk i obrażania innych w przeciwieństwie do manifestacji organizowanych przez Strajk Kobiet - tłumaczył prof. Rosalak.  


Posłuchaj
19:49 PR24_MPLS 2020_11_11-15-08-22.mp3 Prof. Maciej Rosalak o Marszu Niepodległości (Temat dnia/Gość PR24)

 

W związku z epidemią koronawirusa oraz zakazem, który wydał stołeczny ratusz, organizatorzy Marszu Niepodległości zdecydowali, że w tym roku wydarzenie będzie miało formę rajdu, a jego uczestnicy będą poruszać się w pojazdach.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Maciej Rosalak (historyk, "Historia Do Rzeczy")
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 15.09

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polacy świętowali bardzo uroczyście ten historyczny moment". Prof. Wierzbicki o odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 04:25
Historyk, profesor Marek Wierzbicki przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa i narodu. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, tego dnia Niemcy podpisały w Compiegne pod Paryżem zawieszenie broni na warunkach kapitulacji. W wyniku I wojny upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego, co oznaczało, że nasz kraj po 123 latach niewoli, mógł powrócić na mapę świata
rozwiń zwiń