Dr Joanna Nikel: tysięcy faktów indywidualnej pomocy Żydom z pewnością nie poznamy
- Rzeczywistość, jaką okupant stworzył, powodowała, że masowa pomoc Żydom była niemożliwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. - Na terenach okupowanej Polski Niemcy stosowali najbrutalniejsze metody represji wobec osób, które pomagały Żydom - mówiła z kolei dr Joanna Nikel, historyk Instytutu Pileckiego. - Tysiące faktów indywidualnej pomocy nie zostało zarejestrowanych i tych historii z pewnością nigdy nie poznamy - dodała.
2021-03-24, 16:00
Powiązany Artykuł
Dr Maciej Korkuć: Polsce nie potrzeba nowej mitologii czasów II wojny światowej. Mamy kapitał moralny
24 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przypada w rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Nierozliczona zbrodnia na wielodzietnej rodzinie stała się symbolem mordów na Polakach w jakikolwiek sposób pomagających Żydom. IPN szacuje, że tylko w ten sposób zginęło ok. 1000 Polaków.
"Nie znamy indywidualnego oblicza sprawców"
- Musimy sobie zdawać sprawę, że tysiące faktów indywidualnej pomocy nie zostało zarejestrowanych i tych historii z pewnością nigdy nie poznamy, ginęli bowiem nie tylko Żydzi, ale także ich opiekunowie - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Joanna Nikel, historyk Instytutu Pileckiego. Wskazała, że na terenie Polski funkcjonowało specjalne ustawodawstwo penalizujące pomoc Żydom nawet karą śmierci. - Ważne jest to, żebyśmy mieli świadomość, że na terenach okupowanej Polski Niemcy stosowali najbrutalniejsze metody represji wobec osób, które pomagały Żydom - zaznaczyła. - Stan wiedzy na temat zbrodni niemieckich na terenie okupowanej Polski nie jest satysfakcjonujący. Potrafimy te zbrodnie umiejscowić w czasie i przestrzeni, nie znamy jednak oblicza indywidualnego sprawców - podkreśliła.
Dr Joanna Nikel przywołała w tym kontekście ukazane przez Instytut Pileckiego dokumenty z życia Eilerta Diekena, który skazał na śmierć Ulmów. - Ten człowiek nie był nazistą, nie należał do NSDAP, nie był gorliwym wyznawcą Adolfa Hitlera - wskazała. Jak mówiła, Dieken nie poniósł odpowiedzialności za swoje czyny.
Powiązany Artykuł
Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny
"Pokazują, jak działał aparat terroru"
- Wciąż przed nami są badania, które pozwoliłyby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, wciąż nie wiemy, ile osób zostało zamordowanych za udzielanie pomocy - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. Przypomniał, że instytut prowadzi projekt "Zawołani po imieniu", którego celem jest upamiętnienie takich osób. - Dzięki temu badamy także okoliczności, w jakich Niemcy dokonywali zbrodni takich jak na rodzinie Ulmów, czy na Jóżefie Próchniewiczu, którego wczoraj symbolicznie upamiętniliśmy - podkreślił dr Kozłowski. Dodał, że takich zbrodni jest więcej i "one pokazują, w jaki sposób aparat niemieckiego terroru funkcjonował i dają wgląd w to, jak dochodziło do takich wydarzeń" - wskazał szef Instytutu Pileckiego.
REKLAMA
Czytaj także:
- "To niezwykle drastyczna i przemawiająca historia". Dr Szpytma o rodzinie Ulmów
- "Zabrakło informacji, że to byli okupanci". Szef IPN w Lublinie o publikacji Kuriera Lubelskiego
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. IPN przygotował kilkadziesiąt inicjatyw
- Musimy mieć świadomość, że rzeczywistość, jaką okupant stworzył, powodowała, że masowa pomoc Żydom była niemożliwa - podkreślał dr Kozłowski. - Stawianie nas przed zarzutem, "dlaczego Polacy masowo nie rzucili się na pomoc Żydom", jest świadectwem niezrozumienia okoliczności, w jakich funkcjonowaliśmy - dodał.
Posłuchaj
W rozmowie więcej o historii niemieckich zbrodni na terenie okupowanej Polski, a także o edukacyjnej roli projektu "Zawołani po imieniu" Instytutu Pileckiego. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Goście: dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego), dr Joanna Nikel (historyk Instytutu Pileckiego)
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 14.33
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA