Prof. Artur Kozłowski o szczycie Biden-Putin: Stany Zjednoczone jeszcze są supermocarstwem

2021-06-20, 10:06

Prof. Artur Kozłowski o szczycie Biden-Putin: Stany Zjednoczone jeszcze są supermocarstwem
Prezydent USA Joe Biden. Foto: Reuters/Forum

- Rosja ma dużą siłę destabilizacji i tym gra. Nie jest to jednak gracz konstruktywny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, ekspert ds. międzynarodowych, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania WSB w Gdyni.

Powiązany Artykuł

biden_putin1200.jpg
Po spotkaniu Biden-Putin. Dr Kawa: centra generujące politykę amerykańską raczej nie zmieniają nurtu

W Genewie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz Rosji: Joe Bidena i Władimira Putina. Przywódca Rosji określił rozmowę mianem "konstruktywna". - Biden bardzo różni się od Trumpa. To doświadczony polityk. Posługiwaliśmy się tym samym językiem - powiedział na konferencji prasowej po szczycie. - Na nas spoczywa odpowiedzialność za relacje między naszymi krajami - mówił z kolei Joe Biden. Przekazał, że mówił Putinowi podczas spotkania, że jego agenda nie jest "przeciwko Rosji". Mimo że obaj prezydenci przekonywali o konstruktywnej rozmowie, żaden z nich nie zaproponował drugiemu wizyty w swoim kraju.

Posłuchaj

Prof. Artur Kozłowski: Rosja jest mocarstwem pod względem militarnym (Polskie Radio 24) 24:49
+
Dodaj do playlisty

- Porównanie do spotkania z Gorbaczowem, republikańskiego wówczas prezydenta Reagana jest bardzo interesującym i kto wie czy nie najtrafniejszym porównaniem - powiedział prof. Artur Kozłowski. Przypomniał jednak, że "w tamtym czasie Rosja była w trakcie wojny z Afganistanem, było po stanie wojennym w Polsce". - Wiadomo było, że państwa naszej części Europy niedobrze się czują w roli wasala Kremla - podkreślił. 

- Dzisiaj mamy taką sytuację jednak, że reżim Putina, mimo, że są nałożone sankcje gospodarcze, mimo, że wewnętrzna sytuacja w kraju wcale nie jest taka dobra jak to by się wydawało z mediów rosyjskich, to kto wie czy nie ma perspektywy ekonomicznej lepszej niż wówczas Gorbaczow - zaznaczył. 

"Supermocarstwo"

Zauważył, że wpływ na to może mieć sam Biden, który "pozwolił, dał zielone światło na zakończenie prac nad gazociągiem Nord Stream 2". 

- Można powiedzieć, że Stany Zjednoczone jeszcze są supermocarstwem, ale już wcale nie pod wieloma względami tak jak ówcześnie - powiedział, zwracając uwagę, że Rosja jest mocarstwem, ale "pod względem militarnym, regionalnym". - Ma dużą siłę destabilizacji i tym gra - zauważył. - Nie jest to jednak gracz konstruktywny na arenie międzynarodowej - dodał. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: prof. Artur Kozłowski, ekspert ds. międzynarodowych, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania WSB w Gdyni

Data emisji: 20.06.2021

Godzina emisji: 09.35

jb 

Polecane

Wróć do strony głównej