X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tarcza antyinflacyjna. Raczkowski: pomoc dla osób najmniej zarabiających będzie odczuwalna

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:20
- Realnie tarcza antyinflacyjna ma szansę zmniejszyć inflację o około jeden punkt procentowy. Na większe spadki możemy liczyć w drugiej połowie nowego roku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej UKSW. 
- Realnie tarcza antyinflacyjna ma szansę zmniejszyć inflację o około jeden punkt procentowy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski
- Realnie tarcza antyinflacyjna ma szansę zmniejszyć inflację o około jeden punkt procentowy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski Foto: shutterstock/Stokkete

W czwartek, 25 listopada rząd przedstawił tarczę antyinflacyjną. To propozycja działań, głównie podatkowych, mających złagodzić wzrost cen paliw i energii. Rozwiązania ocenił gość PR24. Jak powiedział, tarcza chroni tę część społeczeństwa, która z racji niewielkiego dochodu, byłaby bez niej zmuszona do dokonywania wyborów w grupie produktów i usług podstawowych.

"Korzyść będzie odczuwalna"

banknoty pieniadze free shutt 1200 .jpg
Dr Artur Bartoszewicz o wzroście inflacji: żyjemy w czasach niepewności

- Ta korzyść i pomoc osobom najmniej zarabiającym będzie odczuwalna, ale mamy też drugą stronę medalu. Realnie tarcza ma szansę zmniejszyć inflację o około jeden punkt procentowy, zacznie ona spadać bardziej jednak dopiero w drugiej połowie roku, ale nie do poziomu dwóch czy trzech procent, taki scenariusz nie nastąpi w najbliższych kilku latach, a to wynika z sytuacji na rynkach światowych - powiedział prof. Konrad Raczkowski.

Projekt nowelizacji ustaw o podatku akcyzowym oraz o podatku od sprzedaży detalicznej został już wpisany do wykazu prac rządu. Jak podaje Ministerstwo Finansów, będzie przedmiotem prac parlamentarnych w grudniu. Celem jest złagodzenie skutków inflacji w obszarze paliw i energii. Rząd ocenia, że właśnie wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych.

Czytaj także:

- Jeżeli chodzi o ceny prądu, to zmiana będzie odczuwalna, będzie regulowana, czyli od nowego roku operatorzy podniosą ceny prądu w związku z tym cena, ta dodatkowa korzyść, zostanie wyzerowana. Jeśli natomiast chodzi o gaz, tu ceny można regulować z poziomu instytucjonalnego, a jeśli chodzi o ceny benzyny, to jeżeli marża dla Orlenu i stacji niezależnych będzie zbliżona do 50 groszy na litrze paliwa, to pozowali to funkcjonować stacjom paliw - powiedział ekonomista, prof. Konrad Raczkowski. 

Posłuchaj
25:28 PR24_mp3 2021_11_29-11-04-31.mp3 - Realnie tarcza antyinflacyjna ma szansę zmniejszyć inflację o około jeden punkt procentowy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej UKSW

Data emisji: 29.11.2021

Godzina: 11:04 

Czytaj także

"Jej opanowanie jest zadaniem Rady Polityki Pieniężnej". Dr Bartoszewicz o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 20:45
- Nie widać komunikacji pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim, a Radą Polityki Pieniężnej dotyczącej opanowania obecnej inflacji co oceniam negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Właściwe rozwiązania". Prof. Mączyńska pozytywnie ocenia tarczę antyinflacyjną

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 16:20
- Rozwiązania zaproponowane przez rząd oceniam jako właściwe. Istotne jest, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli i żeby nie dopuścić do jej dalszego wzrostu - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.
rozwiń zwiń