more_horiz

Rosnące ceny nośników energii. Roszkowski: kumulacja negatywnych czynników

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 14:25
- Celem systemu ETS jest wyeliminowaniem paliw kopalnych z produkcji energii i ogrzewania naszych domów. Minusem jest to, że ten polityczny instrument oddziałuje przez nasze kieszenie - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski. Ekspert Instytutu Jagiellońskiego odniósł się w ten sposób do problemu rosnących cen nośników energii.
Wzrost cen praw do emisji CO2 przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.
Wzrost cen praw do emisji CO2 przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.Foto: shutterstock.com

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej zaproponuje zmianę systemu handlu emisjami CO2. Jak zaznaczył, rządowi zależy na tym, by brali w nim udział tylko ci gracze, którzy tych uprawnień potrzebują.

Marcin Roszkowski komentował rosnące ceny nośników energii. - Jest bardzo trudna sytuacja na rynku, wychodzimy z pandemii, są zaburzone łańcuchy dostaw, ale także popyt i podaż podlega bardzo dużej rewolucji, na rynku panuje gigantyczny chaos - stwierdził. - Gazprom wykorzystuje w Europie to zamieszanie do załatwiania swoich interesów, w tym wypadku certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 - dodał ekspert.

- Ponieważ w transformacji energetycznej Europa wykorzystuje coraz więcej gazu, to w Europie Zachodniej przez te działania Gazpromu ceny bardzo mocno wzrosły. To przeniosło się także na polski rynek energii elektrycznej. Do tego dochodzą rekordowe ceny praw do emisji CO2, mamy sytuację naprawdę rewolucyjną, kiedy gra wiele czynników, które psują nam, jako gospodarce, pracę. Energia jest składnikiem trudnym do uniknięcia - podkreślał.

Gość audycji omawiał zasady funkcjonowania handlu prawami do emisji dwutlenku węgla (ETS) i przypominał, że został on wprowadzony do europejskiego systemu już parę lat temu. - Zaskoczeniem może być to, jak dużo czynników negatywnych zaczęło grać w tym samym czasie - powiedział Tomasz Roszkowski.

Posłuchaj
16:38 PR24_mp3 2021_12_15-13-08-47.mp3 Tomasz Roszkowski o uprawnieniach do emisji CO2 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Premier powiedział na konferencji prasowej, że znaczący wzrost cen tych aktywów przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Zaznaczył, że obecnie mamy do czynienia z narastającym zjawiskiem spekulacji na rynku handlu emisjami. "Banki, fundusze inwestycyjne, emerytalne, powiernicze mogą wejść na ten rynek i zakupić uprawnienia do emisji" - mówił. Premier powiedział, że obecnie cena uprawnień przekracza 90 euro za tonę emisji, podczas gdy na początku roku wynosiła około 30 euro. "Ta niestety błędnie zaimportowana do Polski polityka dzisiaj przekłada się na wzrosty cen" - mówił Mateusz Morawiecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość audycji: Marcin Roszkowski

Data emisji: 15.12.2021

Godzina emisji: 13.09

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem