more_horiz

"To rzeczywistość, a nie teoria". Prof. Moniuszko o znaczeniu czynników wpływających na przebieg COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 11:53
- Opublikowane wyniki są efektem analizy pacjentów, którzy trafili na oddziały intensywnej terapii. Pokazanie liczb oraz tego, że ryzyko rośnie wraz z wiekiem i z każdym kolejnym kilogramem, to rzeczywistość, a nie teoria - powiedział, odnosząc się do odkrycia naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Marcin Moniuszko.
Prof. Marcin Moniuszko o znaczeniu czynników wpływających na przebieg COVID-19: to rzeczywistość, a nie teoria
Prof. Marcin Moniuszko o znaczeniu czynników wpływających na przebieg COVID-19: to rzeczywistość, a nie teoriaFoto: Anatol Chomicz/Forum

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku poinformowali, że zidentyfikowali wariant genetyczny, który predysponuje zakażonych do przebycia ciężkiego przebiegu COVID-19. Jak dodali, osoby te są ponad dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko takiego przebiegu choroby oraz śmierć. Uczelnia określiła to odkrycie jako przełomowe.

Prof. dr. hab. nauk medycznych Marcin Moniuszko, który współkoordynował projekt badawczy wyjaśnił, że specjaliści przeprowadzili hierarchizację czynników ryzyka zachorowań na COVID-19. Jak wskazał, największy wpływ na to ma wiek danej osoby, a kolejno waga oraz płeć męska. Czynnik genetyczny znajduje się na czwartym miejscu, przed chorobami współistniejącymi.

- Zrobiliśmy hierarchizację czynników ryzyka zachorowań na koronawirusa i wskazaliśmy wariant genetyczny, który podwaja ryzyko ciężkości przebiegu COVID-19. Ponadto przypomnieliśmy, ustawiliśmy we właściwej kolejności oraz policzyliśmy matematycznie, o ile to ryzyko wzrasta w przypadku wieku, wagi czy płci - tłumaczył.

"To rzeczywistość, a nie teoria"

Jak wskazał gość audycji, opublikowane wyniki są efektem analizy pacjentów, którzy trafili na oddziały intensywnej terapii. Podkreślił także, że pokazanie liczb oraz tego, że ryzyko rośnie wraz z wiekiem i z każdym kolejnym kilogramem, to rzeczywistość, a nie teoria.

Prof. Marcin Moniuszko zwrócił również uwagę na podejście społeczeństwa do kwestii koronawirusa. - Chciałbym być optymistą, natomiast znamy życie i wiemy, jakie mamy zmęczenie ludzi pandemią. Mam trochę obaw w stosunku do tego, na ile społeczeństwo jest w stanie zareagować na nowe możliwości zwiększania naszego bezpieczeństwa - wskazał.

Posłuchaj
21:22 PR24_mp3 2022_01_15-11-06-20.mp3 Prof. Marcin Moniuszko o odkryciu naukowców z UMB ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Bartłomiej Graczak

Gość: prof. dr hab. n. med. Marcin Moniuszko (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)

Data emisji: 15.01.2022

Godzina: 11:05

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem