more_horiz

Teresa Wójcik o planach sprzedaży Lotosu: prywatyzacja za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 15:55
- Donald Tusk zablokował transakcję, jak zaczął się skandal (…). Trzy formy, które zgłosiły się jako chętne, już wtedy były mocno podejrzane - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (biznesalert.pl, "Tygodnik Solidarność"), o planach sprzedaży Lotosu w 2011 r.
W procesie kupna 53,2 proc.. akcji Lotosu brał udział węgierski MOL, firma OJSC TNK-BP holding z siedzibą w Moskwie i Mercuria Energy Asset Management B.V. z siedzibą w Utrechcie, Holandia.
W procesie kupna 53,2 proc.. akcji Lotosu brał udział węgierski MOL, firma OJSC TNK-BP holding z siedzibą w Moskwie i Mercuria Energy Asset Management B.V. z siedzibą w Utrechcie, Holandia.Foto: PKN Orlen

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenia jako skandaliczną treść odtajnionych dokumentów w sprawie prób sprzedaży Lotosu w 2011 roku. Z dokumentu wynika, że pakiet 53 proc. udziałów koncernu chciały kupić trzy firmy, w tym węgierski MOL, OJSC TNK-BP z siedzibą w Moskwie oraz Mercuria Energy. Do transakcji ostatecznie nie doszło.

Teresa Wójcik komentowała dyskusję o planach sprzedaży Lotosu za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. - Mieliśmy do czynienia z prywatyzacją za wszelką cenę, pod hasłem "sprzedać każdemu, kto chce kupić, byleby zapłacił" - stwierdziła.  

Jak wyjaśniała ekspert, prywatyzacja miała polegać na sprzedaży 53,19 procent akcji Lotosu. - Wszystkie trzy firmy, które się zgłosiły, był nie do przyjęcia, bardzo podejrzane i co najgorsze, związane z rosyjskim układem w gospodarce - zaznaczyła i zwracała uwagę, że przeciwko planom sprzedaży koncernu protestowało wówczas Prawo i Sprawiedliwość, a także dziennikarze m.in. Gazety Polskiej oraz media związane z nurtem patriotycznym.

- Kurs PO pod kierownictwem Donalda Tuska w polityce zagranicznej, także w sektorze gospodarczym, był zorientowany na Niemcy, które grały i pewnie dalej grają strategicznie na układ z Rosją. Energetyka była bardzo ważnym polem tej gry, tu przecież pojawiła się bardzo silna grupa niemieckiego biznesu, kanclerz Schroeder był niejako jej symbolem - dodała.

Gość audycji zwracała uwagę, że unijne przepisy prawne nie przeszkodziły Niemcom i Rosji wylansowania modelu, w którym Rosja dominowała na europejskim rynku energii. - Były przepisy antymonopolistyczne czy zasada trzech uczestników w procedowaniu na rynku energii. Mimo to Rosja ten rynek i tak zdominowała. W Niemczech ponad 55 proc. gazu pochodziło z Rosji - przypominała Teresa Wójcik.

Posłuchaj
23:46 PR24_mp3 2022_05_18-14-33-27.mp3 Teresa Wójcik o planach sprzedaży Lotosu za czasów rządów PO (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. Z notatki ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Teresa Wójcik

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem