more_horiz

"Inna logika kieruje wyborcami z wielkich miast i małych gmin". Paulina Piechna-Więckiewicz o samorządach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 15:04
- W małych gminach, gminach wiejskich, miejsko-wiejskich wyborcy lubią odchodzić od szyldów partyjnych i ich wybory są bardziej ukierunkowane raczej na komitety lokalne. Ale lubimy żyć w przekonaniu, że komitety lokalne są apolityczne. To jest fikcja - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Piechna-Więckiewicz z Nowej Lewicy.
Paulina Piechna-Więckiewicz
Paulina Piechna-WięckiewiczFoto: PR24/AK

W piątek obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Prezydent Andrzej Duda z tej okazji udekorował samorządowców odznaczeniami państwowymi. W ostatnim czasie na współpracę z samorządami zdecydowały się opozycyjne partie polityczne - PO, Lewica, PSL i Polska 2050, które podpisały porozumienie ze stowarzyszeniem Tak dla Polski, reprezentowanym głównie przez samorządowców związanych z PO i Lewicą. W Polskim Radiu 24 o samorządzie, pracy w nim i wpływie na krajową politykę mówiła współprzewodnicząca mazowieckich struktur Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz.

"Współpracujemy z różnymi ruchami"

Gość PR24 podkreśliła, że współpraca ze stowarzyszeniem Tak dla Polski wynika ze wspólnoty ideowej między Lewicą i tą organizacją samorządową. Jednak - zauważyła - jej partia współpracuje także z innymi środowiskami.

- Współpracujemy też z różnymi ruchami miejskimi, z lokalnymi samorządowcami, komitetami lokalnymi. Świat samorządowy jest bogaty i wygląda trochę inaczej, niż świat polityki, gdzie partie polityczne wiodą prym. Wychodzimy na przeciw potrzebom wszystkich samorządowców i z tymi, którzy chcą z nami rozmawiać o nowoczesnym, otwartym samorządzie, zielonym samorządzie, z nimi będziemy rozmawiać, a jeśli będzie taka wola i będą nas łączyć wspólne wartości, będziemy podpisywać stosowne porozumienia - mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz.

Samorząd mniej polityczny?

Pytana o znacznie bardziej "partyjny" samorząd w dużych miastach, polityk wyjaśniła, że w wielkich miastach "inna jest logika wyborców", a na szyld partyjny patrzy się bardziej przychylnie, niż w małych gminach wiejskich czy miejsko-wiejskich.

- W małych gminach, gminach wiejskich, miejsko-wiejskich wyborcy lubią odchodzić od szyldów partyjnych i ich wybory są bardziej ukierunkowane raczej na komitety lokalne. Ale też lubimy żyć w takiej fikcji, że komitety lokalne są apolityczne. To jest fikcja, bo wiele osób, które są radnymi, burmistrzami, wójtami, są również - jeśli nie bezpośrednio członkami partii politycznych - osobami wspierającymi partie polityczne. I nie ma w tym nic złego - wyjaśniła Paulina Piechna-Więckiewicz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:41 PR24_mp3 2022_05_27-14-08-03_Piechna.mp3 Paulina Piechna-Więckiewicz o samorządach ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica)
Data emisji: 27.05.2022
Godzina emisji: 14.08

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem