more_horiz

Czarnek na Kongresie 590: potrzebujemy wspólnoty akademickiej Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 12:46
W tej części Europy kryzys wartości nie jest aż tak zaawansowany, jak w Europie Zachodniej. (...) Dlatego potrzebna jest wspólnota akademicka Trójmorza. To coś, na co będziemy stawiać i coś, czemu będziemy poświęcać naszą Akademię Kopernikańską - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 podczas Kongresu 590 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 podczas Kongresu 590 o wyzwaniach, jakie dla nauki i edukacji stawia współczesny świat. Rozmówca Adriana Klarenbacha podkreślał, że mamy coraz więcej kryzysów, na które odpowiadać powinna nauka, która jest odkrywaniem prawdy, "a bez odkrywania prawdy przyszłość jest absolutnie nieznana".

Kongres 590. Europa w obliczu kryzysów

- Mamy wiele problemów, które już musimy rozwiązywać i wiele problemów, które są przed nami. To jest starzenie się społeczeństwa, depopulacja, kryzys demograficzny, który wcale nie przechodzi, ale też coś, co 10 lat temu wydawało się nierealne - wszyscy myśleli, że skończyła się historia i nie ma możliwości do połowy XX wieku - a tymczasem mamy kryzys bezpieczeństwa i historia się powtarza - mówił Przemysław Czarnek.

- No i w końcu na to wszystko nakłada się coś, z czym trzeba się rzeczywiście zmierzyć - kryzys wartości. Jak mówimy o Zachodzie i Europie Zachodniej, to mówimy przede wszystkim o Europie, która jest wspólnotą wartości chrześcijańskich. Dzisiaj na zachodzie Europy nie tylko się odchodzi od fundamentu chrześcijaństwa, ale nawet się go zwalcza - dodał szef MEiN.

Potrzeba "wspólnoty akademickiej Trójmorza"

Jego zdaniem rozwiązaniem, który może ratować cywilizację łacińską i pomagać radzić sobie z tymi wszystkimi kryzysami, jest format Trójmorza, wokół którego toczy się tegoroczna edycja Kongresu 590.

- W tej części Europy ten kryzys wartości nie jest aż tak zaawansowany, jak w Europie Zachodniej. Ta część Europy rozwija się w ostatnich latach bardzo mocno. Ta część Europy zaczyna się ze sobą komunikować, Via Carpatia jest świetnym tego przykładem. I w tej części Europy potrzebna jest współpraca akademicka. Wspólnota akademicka Trójmorza, to coś, na co będziemy stawiać i coś, czemu będziemy poświęcać naszą Akademię Kopernikańską, po to, żeby ona była płaszczyzną współpracy naukowców całego Trójmorza - zaznaczył minister edukacji i nauki.

- Możemy rozwiązywać problemy energetyczne, możemy rozwiązywać problemy infrastrukturalne, możemy rozwiązywać problemy wartości - podkreślił Czarnek.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:40 PR24_mp3 2022_06_23-11-45-54_Czarnek.mp3 Przemysław Czarnek o wyzwaniach cywilizacyjnych dla naszego regionu ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 11.46

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem