Reakcja Rosji na dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO. Dr Raubo: kuriozalne próby straszenia
- Rosja ma nadal duży potencjał militarny, ale nie powinniśmy go już traktować tak, jak Rosja chciała nam go przedstawić przed lutym 2022 roku - jako potencjał wręcz zatrważający w porównaniu do NATO-wskiego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, ekspert ds. bezpieczeństwa z portalu defence24.pl.
2022-07-01, 15:10
Za nami szczyt NATO w Madrycie. Dominującym tematem szczytu była zmiana architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Jednakże - choć na szczycie wypowiadał się także przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski - sama Ukraina nie jest członkiem NATO. Jak decyzje podjęte na szczycie Sojuszu wpływają na sytuację u naszego broniącego się przed rosyjską agresją sąsiada? W Polskim Radiu 24 mówił o tym ekspert ds. bezpieczeństwa dr Jacek Raubo.
Szczyt NATO a wojna na Ukrainie
Gość PR24 stwierdził, że konkluzje szczytu NATO podzielić można na te wpływające na sytuację na Ukrainie bezpośrednio i pośrednio. Jak wyjaśnił, pośrednio oddziałuje m.in. wzmocnienie sojuszu, wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozszerzenie Sojuszu o Szwecję i Finlandię - wszystkie te aspekty są elementami nacisku na Federację Rosyjską.
- Rosja żyje od dłuższego czasu w tym schizofrenicznym świecie, który sama sobie wytworzyła, jeśli chodzi o domniemane niebezpieczeństwo ze strony NATO. Im silniejsze NATO, tym rosyjscy dowódcy i politycy, którzy żyją - lub udają, że żyją - w tym złudzeniu, muszą w pewnym sensie zagwarantować jakieś narzędzia niwelowania tej przewagi NATO-wskiej. A więc to będzie obciążało budżet Federacji Rosyjskiej, to będzie obciążało także ten kierunek Ukraiński - mówił dr Jacek Raubo.
Potencjał militarny Rosji?
Zapytany o ewentualne wzmocnienie np. granicy Rosji z Finlandią, ekspert stwierdził, że Rosja nie za bardzo ma do tego siły i środki. - Kiedy nagle mamy przerzut części jednostek rakietowych i dość kuriozalne wręcz próby zastraszania ze strony Rosji, to dziś na poważnie nikt nie traktuje tego jak wyzwania, które jest nie do zatrzymania - mówił.
REKLAMA
Jak wyjaśnił, potencjał militarny Rosji jest nadal spory, państwo to ma nadal silną armię, nawet pomimo systemowych problemów oraz mankamentów uwypuklonych na wojnie. - To nadal jest duży potencjał militarny, ale nie powinniśmy go już traktować tak, jak Rosja chciała nam go przedstawić przed lutym 2022 roku - jako potencjał wręcz zatrważający w porównaniu do NATO-wskiego - dodał dr Raubo.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Jacek Raubo (ekspert ds. bezpieczeństwa, defence24.pl)
Data emisji: 01.07.2022
Godzina emisji: 14.08
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA