more_horiz

Nowa aleja obok ambasady Rosji? Filip Frąckowiak: chcemy upamiętnić ofiary rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 15:15
- Zrobienie w tym miejscu placu czy parku byłoby niemożliwe, aleja wydaje się rozwiązaniem najłatwiejszym, a jednocześnie pokazującym i wprost mówiącym, co najbardziej nam przeszkadza w polityce rosyjskiej ostatnich miesięcy - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny Warszawy (Prawo i Sprawiedliwość).
Filip Frąckowiak
Filip FrąckowiakFoto: PR24/AK

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy chcą, by aleję przy ambasadzie Rosji w stolicy nazwać "Aleją Ofiar Rosyjskiej Agresji" - poinformował we wtorek na Twitterze radny Filip Frąckowiak. Wniosek w tej sprawie radni skierowali do biur geodezji i kultury.

"Nie ingerujemy w ulicę Belwederską"

Filip Frąckowiak mówił o tej inicjatywie. - Radni Prawa i Sprawiedliwości opracowali sposób, jak zwrócić dyplomatom rosyjskim uwagę na agresję Rosji, to utworzenie Alei Ofiar Rosyjskiej Agresji, która prowadzi wzdłuż ulicy Belwederskiej. (…) Wpisuje się to w nowy model nazewnictwa w Warszawie, gdzie wiele alej na terenach zielonych, które niekoniecznie są parkami, dostaje nazwy. W ten sam sposób chcemy upamiętnić ofiary rosyjskiej agresji, Tu mamy aleję drzew, posadzonych na bardzo szerokim chodniku - wyjaśnił.

- Nie ingerujmy w historyczną ulicę Belwederską, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy wjeździe do ambasady rosyjskiej stały tabliczki z napisami, że tu jest aleja ofiar rosyjskiej agresji - podkreślił radny.

Gość audycji odniósł się także do problemu dekomunizacji nazw w Warszawie. - Nie rozumiem, dlaczego nie została zlikwidowana nazwa "Aleja Armii Ludowej" i inne komunistyczne pozostałości po rosyjskiej okupacji po 1945 roku - stwierdził i przypomniał, że formalnie organem nadającym nazwy obiektom miejskich jest Rada m.st. Warszawy.

Posłuchaj
19:37 PR24_mp3 2022_07_06-14-10-40.mp3 Filip Frąckowiak o utworzeniu "Alei Ofiar Rosyjskiej Agresji" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego w mediach społecznościowych pojawiały się postulaty, by zmienić nazwę fragmentu ulicy Belwederskiej, gdzie mieści się ambasada Federacji Rosyjskiej. Na podobny krok zdecydowało się już Wilno - tam ambasada Rosji ma teraz adres Bohaterów Ukrainy 2.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Filip Frąckowiak

Data emisji: 6.07.2022

Godzina emisji: 14.10

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także