more_horiz

Co zdecyduje o wyniku wyborów? Dr Żukowski: PO prowadzi kampanię krytyki, to nie da wygranej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 14:56
- Realny program, który PO musi mieć, wypracowany w gronie ekspertów i w drodze rozmów z grupami interesów na których jej zależy, to program, którym się wyborów wygrać nie da - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Tomasz Żukowski. - Nie prezentuje go, zamiast tego prowadząc kampanię krytyki rządzących i zapowiedzi odsunięcia ich od władzy - dodał.
Dr Tomasz Żukowski
Dr Tomasz ŻukowskiFoto: PR24/RB

Gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, wygrałaby je Koalicja Obywatelska (27 proc.) przed PiS (26 proc.) - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. KO wysunęła się na sondażowe prowadzenie po raz pierwszy od dłuższego czasu. - To remis ze wskazaniem na Koalicję Obywatelską - ocenił w Polskim Radiu 24 politolog dr Tomasz Żukowski.

Sondaż faworyzujący lewą stronę sceny

Gość "Tematu dnia" zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach opublikowano kilka różnych sondaży, z których większość "potwierdziła, mniej lub bardziej, stan notowany od paru lat, w którym PiS jest pierwsze i wyprzedza i kilka lub kilkanaście punktów drugą Koalicję Obywatelską". - Pojawił się też sondaż Kantar, co został dostrzeżone przez np. "Gazetę Wyborczą". Powtórzmy: to jeden sondaż spośród wielu i to badanie firmy, która od dobrych paru lat pokazywała mniejszy dystans między PiS a PO, niż średnia - zauważył.

Zdaniem dra Żukowskiego, badania Kantaru faworyzują lewą stronę sceny politycznej. - Zawsze na kogoś może paść, ale, z tego, co wiem, Kantar zlecił realizowanie badań w terenie innej firmie i odkąd ta firma zaczęła robić badania, przechył jest większy. Ta firma reklamuje się tak, że nie tylko analizuje rzeczywistość, ale też stara się angażować w jej zmiany. Jak na firmę badającą opinię publiczną, brzmi to kontrowersyjnie - ocenił.

PO programem wyborów nie wygra

Pytany o wpływ programów wyborczych na sondaże, rozmówca Polskiego Radia 24 podkreślił, że "program ma znaczenie". - Była taka moda, żeby mówić, że program jest nieważny i nikt go nie czyta. Jestem przekonany, że programy są czytane - zaznaczył. Jako przykład wskazał, że gdyby PiS nie miało dobrego programu w 2015 roku, to nie wygrałoby wyborów parlamentarnych.

- Platforma swojego programu nie prezentuje, bo jej realny program, który musi mieć, wypracowany w gronie ekspertów i w drodze rozmów z grupami interesów na których jej zależy, to program, którym się wyborów wygrać nie da - ocenił.

- Jeśli się ogłosi, że chce się zlikwidować złotówkę, a wiemy, że większość Polaków woli złotówkę od euro, jeśli się powie, że będzie się prywatyzować największe firmy, a wiemy, że Polacy wolą, by największy firmy były własnością krajową i jeśli się mówi, że się obetnie świadczenia społeczne wyrównujące szanse w polskim społeczeństwie, a jest to plan, w którym na poziomie ekspertów Platformy panuje consensus, to wyborów się nie wygrywa. Stąd, opozycja programu nie prezentuje (...) zamiast tego prowadząc kampanię krytyki rządzących i zapowiedzi odsunięcia ich od władzy - ocenił Tomasz Żukowski.

Posłuchaj
22:33 DrTomasz-Zukowski--PR24_mp3 2022_07_26-13-34-49.mp3 Dr Tomasz Żukowski: Platforma programem wyborów nie wygra, dlatego go nie prezentuje ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Jarosław Sellin o atakach na prezesa PiS: Donald Tusk stworzył armię nienawistników - zobacz nagranie video z rozmowy

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Tomasz Żukowski (socjolog)

Data emisji: 26.07.2022

Godzina emisji: 13.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także