Fuzja Orlen-Lotos-PGNiG. Teresa Wójcik: powstanie "Super-Orlen"

2022-08-01, 15:45

Fuzja Orlen-Lotos-PGNiG. Teresa Wójcik: powstanie "Super-Orlen"
Teresa Wójcik: powstanie bardzo duży polski koncern energetyczny - "Super Orlen". Foto: PAP/Marcin Gadomski

- Tworzenie silnych koncernów o komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale konieczność z punktu widzenia wyzwań transformacji energetycznej - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (portal BiznesAlert.pl, "Tygodnik Solidarność"). W poniedziałek połączenie Lotosu i Orlenu stało się faktem. Poinformował o tym na Twitterze prezes spółki Daniel Obajtek.

PKN Orlen poinformował, że wpis o jego połączeniu z Grupą Lotos został zamieszczony przez XX Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że to jeszcze nie koniec procesu. - Orlen będzie jeszcze silniejszym koncernem, nie tylko w perspektywie Lotosu. Czeka nas bowiem też fuzja z PGNiG, dojdzie do niej na przełomie października i listopada. Powstanie bardzo duży polski koncern energetyczny - "Super-Orlen" - powiedziała Teresa Wójcik.

Czytaj także:

Podstawowym zdaniem koncernu będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. - Brakuje tego na świecie z powodu transformacji energetycznej w kierunku polityki ochrony klimatu prowadzonej przez Zachód. Jest również problem deficytu energii w krajach, które się rozwijają. Inne, jak Chiny, osiągnęły wysoki szczebel rozwoju, ale muszą rozbudować gospodarkę na miarę swoich ambicji. Budujemy multienergetyczny koncern w bardzo ważnym momencie dla światowej gospodarki. Tworzenie silnych koncernów o komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale konieczność. Obecny kryzys gospodarczy jest spowodowany nie tylko wojną, którą wywołała Rosja, ale też wymuszaną transformacją energetyczną - tłumaczyła Wójcik. 

Budowa koncernu multienergetycznego

21 lipca br. nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen zgodziło się na połączenie spółki z Grupą Lotos, podobną zgodę wcześniej wyraziło 99 proc. akcjonariuszy Grupy Lotos biorących udział w NWZ. Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz PGNiG. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG, warunkiem jest sprzedaż Gas Storage Poland, spółki zarządzającej magazynami gazu należącymi do PGNiG.

Według PKN Orlen zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 270 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii. Przyszły multienergetyczny koncern ma też rozwijać odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, jak również inwestować w paliwa alternatywne oraz małą energetykę jądrową i biomateriały.


Posłuchaj

Teresa Wójcik gościem Antoniego Trzmiela (Temat dnia/Gość PR24) 18:04
+
Dodaj do playlisty

 

Po połączeniu aktywa rafineryjne Grupy Lotos - jak zapowiada PKN Orlen - będą nadal zlokalizowane w Gdańsku, a w związku z tym wpływy z podatków oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy pozostaną na Pomorzu.


Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Teresa Wójcik (ekspert ds. energetyki, portal BiznesAlert.pl, "Tygodnik Solidarność")
Data emisji: 1.08.2022
Godzina emisji: 13.40

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej