Jakie perspektywy dla Niemiec niosły za sobą gazociągi Nord Stream? Analityk OSW wyjaśnia

2022-08-04, 11:15

Jakie perspektywy dla Niemiec niosły za sobą gazociągi Nord Stream? Analityk OSW wyjaśnia
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: czas będzie działał na niekorzyść Rosji, jeżeli Europa i USA zachowają jedność i determinację.Foto: Oil and Gas Photographer/ Shutterstock

Na antenie Polskiego Radia 24 Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich, który omówił politykę energetyczną Niemiec, zwrócił uwagę na fakt, że postrzeganie projektów, jakimi są Nord Stream i Nord Stream 2 "zmieniło się dopiero teraz - po wybuchu wojny". - Kiedy okazało się, że mity i złudzenia dotyczące współpracy energetycznej z Rosją okazały się być błędne - podkreślił analityk. 

Ze względu na odzwyczajanie się Europy od rosyjskiej energii, zapotrzebowanie kontynentu na skroplony gaz ziemny (LNG) wzrosło do bezprecedensowego poziomu. Stany Zjednoczone są obecnie największym na świecie eksporterem gazu, jednak ograniczenia polityczne, ekonomiczne i techniczne uniemożliwiają, by stały się pełnoprawnym zbawcą Europy - tak ocenili autorzy analizy opublikowanej w niemieckiej stacji nadawczej Deutsche Welle.

"Tani gaz, wzrost roli i wpływów Niemiec"

O polityce energetycznej Niemiec mówił w Polskim Radiu 24 analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Michał Kędzierski. - Z punktu widzenia Niemiec gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2 były projektami niosącymi za sobą perspektywy biznesowe, gospodarcze i częściowo polityczne - zaznaczył.

- Tani gaz, wzrost roli Niemiec na rynku gazu w Europie, przez to też wzrost wpływów niemieckich w Europie. Ale przede wszystkim chodziło o bezpośredni dostęp do taniego, rosyjskiego gazu ziemnego. Ten surowiec ma fundamentalne znaczenie dla niemieckiego przemysłu odpowiadającego za ponad jedną trzecią konsumpcji LPG w tym kraju - wyjaśnił gość audycji. 

Jak kontynuował gość PR24, "za kolejną jedną trzecią konsumpcji gazu odpowiadają gospodarstwa domowe". - Z kolei energetyka, o której się tak często mówi w kontekście tego surowca w Niemczech odpowiada za zaledwie kilkanaście procent - powiedział Michał Kędzierski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj

Michał Kędzierski o kryzysie gazowym w Europie ("Temat dnia/Gość PR24") 23:20
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Michał Kędzierski (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 4.08.2022

Godzina: 10.06

nt

Polecane

Wróć do strony głównej